Spojené království objednává modernizovaný systém protivzdušné obrany Sea Viper pro své torpédoborce. Přinese i lepší naváděcí systém

Evropský výrobce raket MBDA obdržel zakázky na posílení a údržbu hlavního systému protivzdušné obrany Sea Viper, který je důležitou součástí torpédoborců Type 45 britského královského námořnictva, píše server Defence Blog.

Dva kontrakty nazvané Sea Viper Evolution mají za cíl zvýšit schopnosti systému a zajistit, aby zůstal na špici námořní protivzdušné obrany.

Ochrana před novými hrozbami

Primárním cílem protivzdušné obrany Sea Viper Evolution je posílit schopnost torpédoborců Type 45 bránit údernou skupinu letadlových lodí před novými hrozbami, zejména protilodními balistickými střelami (ASBM). Modernizace zahrnuje vylepšení stávajících střel Aster 30 modernizovanými hlavicemi Block 1 a novým naváděcím a vyhledávacím softwarem přizpůsobeným novým výzvám v oblasti protilodních balistických střel.

Současně se připravuje modernizace multifunkčního radaru Sampson a systému řízení boje na Type 45.

Sea Viper se stane nejschopnějším námořním systémem protivzdušné obrany, jaký kdy byl pro Královské námořnictvo vyvinut v naší šedesátileté historii coby hlavního dodavatele systémů protivzdušné obrany námořnictva.

Spolupráce přesahuje hranice jednotlivých států, neboť prostřednictvím společnosti MBDA se k programu Aster 30 Block 1 připojily Spojené království, Francie a Itálie. Toto strategické sladění zvyšuje schopnost Spojeného království čelit protilodním balistickým střelám.

Druhá fáze projektu Sea Viper Evolution zahrnuje posouzení potenciální integrace nové střely Aster 30 Block 1NT do torpédoborců Type 45. V této fázi se rovněž zkoumají další vylepšení radaru a celého zbraňového systému s cílem vytvořit špičkové světové schopnosti proti manévrujícím a separačním balistickým střelám středního doletu.

Současně byla zajištěna prodloužená smlouva o provozní podpoře (ISS) pro Sea Viper, která zajistí trvalou údržbu a operační připravenost na příštích pět let.

Zdroj: Defence Blog