Británie možná dodá Ukrajině „Hvězdné střely“, které zajišťovaly i bezpečnost olympijských her

Spojené království by mohlo brzy vyslat na Ukrajinu rakety typu Starstreak ve snaze posílit obranu země proti Rusku, napsal server National World.

Britský ministr obrany Ben Wallace řek, že zvažuje možnost poslat Ukrajině protiletadlové rakety Starstreak (Hvězdné střely), aby mohla bránit své území před ruskou invazí. Stalo se tak poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní státy k větší podpoře.

Zatímco jeho prosby o bezletovou zónu zatím Západ neslyší, Spojené království patří mezi řadu států ochotných zvýšit dodávky zbraní. Ale co přesně Hvězdné střely jsou?

Thales Air Defence, společnost z Belfastu, která zbraň vyvinula, popsala rakety jako „zbraně, které poskytují blízkou protivzdušnou obranu proti konvenčním vzdušným hrozbám, jako jsou stíhačky nebo vrtulníky“.

Relativně lehká odpalovací zařízení a 14kilogramové rakety byly vytvořeny pro rychlé nasazení do boje. Mohou dosáhnout na vzdálenost okolo 7 kilometrů a jsou považované za nejrychlejší pozemní protiletecké zbraně s krátkým dosahem na světě, protože po odpálení zrychlí na více než 3 Mach, což je rychlost zhruba 4 tisíce kilometrů za hodinu. Poté vypustí tři laserovým paprskem řízené hlavice, čímž se zvýší pravděpodobnost úspěšného zásahu cíle.

Spojené království má rakety ve svém arzenálu od roku 1997, přičemž nejproslulejší použití zbraní bylo během Olympijských her v Londýně v roce 2012. V rámci zabezpečení her britská armáda nainstalovala odpalovací zařízení na střechy londýnských výškových budov pro případ, že by se olympiáda měla stát terčem útoku. Byly používané i v celé řadě dalších zemí.

Spojené království přislíbilo uvolnit pro Ukrajinu 220 milionů liber, což je v přepočtu 6,6 miliardy korun. Stane se tak jedním z největších dárců.

Zdroj: National World