Všechny tanky ruské armády. Naučte se je rozpoznávat a rozlišovat T-72 od T-80

Ruské tanky si mohou být na první pohled velmi podobné, mají nízkou, kompaktní korbu a kulatou litou věž, píše server National Interest. Existují však údaje, které vám pomohou snadno a neomylně rozpoznat různé typy strojů. Jak je rozlišit a co je dobré o nich vědět?

Tank T-54/55

Tyto tanky jsou nejoblíbenější na světě. Bylo jich vyrobeno více než všech ostatních typů vyrobených po druhé světové válce na celém světě. Celková produkce se odhaduje na 90-100 tisíc kusů. Tanky T-54/55 představují první generaci základních tanků a jejich příchod v 50. letech znamenal důležitou změnu, která se vymykala předchozímu dělení tanků podle hmotnosti. Místo nich byl zaveden jediný, univerzální stroj, kombinující ne špatnou pohyblivost, pancéřování a palebnou sílu.

Tanky tohoto typu již neslouží v ruských liniových jednotkách. Neznámý počet, pravděpodobně tisíce, jich však byl zajištěn a uložen.

Tank T-62

Tanky T-62 navzdory podobnému vzhledu nejsou modernizací rodiny T-54/55, ale zcela novým typem stroje. Nový kanon ráže 115 mm měl být důležitou předností T-62, avšak během provozu se projevily nedostatky výzbroje, jako je nízká rychlost střelby, a závady pohonného systému s příliš malým výkonem.

Ačkoli měl T-62 nahradit T-55, ten, ačkoli byl do výroby uveden dříve, se vyráběl déle než jeho předpokládaný nástupce. V současné době tanky tohoto typu v ruských liniových jednotkách neslouží. Počet zakonzervovaných a uskladněných strojů není znám, ale Rusové pokračují mimo jiné ve vývoji kanónové a muniční výzbroje T-62.

Tank T-64

Jedná se o jednu z nejprůlomovějších konstrukcí v historii pancéřových zbraní. Tento tank byl jako první na světě vybaven sériově vyráběným kompozitním pancířem. Byl také vybaven automatickým nakládáním, které snížilo počet členů posádky na tři muže.

S vývojem konstrukce dostal T-64 také výkonný kanon ráže 125 mm (ráže, která je dodnes standardem pro ruské tanky), který mohl kromě běžných střel střílet i protitankové řízené střely. Tanky tohoto typu se v současné době v ruských liniových jednotkách nevyužívají. Některé z vyrobených strojů jsou zakonzervovány a uskladněny.

T-72

Sovětský základní tank vyráběný od počátku 70. let je méně vyspělou konstrukcí než T-64. Na dobu svého vzniku se vyznačuje silnou výzbrojí, nízkou siluetou a nízkou hmotností, což pozitivně ovlivňuje mobilitu.

Tyto tanky, hojně exportované, se dočkaly mnoha velmi vážných modifikací. Modernizované a zdokonalené tanky T-72 jsou nyní hlavní oporou ruských obrněných sil, v posledních letech jsou dodávány tanky varianty T-72B3M. Modifikace – včetně například přítomnosti reaktivního pancíře, znamenají, že různé verze T-72 se od sebe mohou vizuálně výrazně lišit.

Tanky tohoto typu se běžně používají v ruských liniových jednotkách. Tisíce strojů jsou také zakonzervovány a uloženy.

T-80

Nejpokročilejší ze sériově vyráběných ruských tanků. T-80 je konstrukčně odvozen od tanku T-64 a je prvním sériovým tankem na světě, který je poháněn plynovou turbínou. Tank je vybaven kompozitním pancířem a jeho 125mm kanon umožňuje střelbu protitankovými řízenými střelami.

Tanky tohoto typu se neustále vyvíjejí, nové verze byly mimo jiné vybaveny modernizovanými systémy řízení palby. T-80 je mimo jiné vybaven systémem rušení protitankových řízených střel Sztora. Tanky tohoto typu slouží v liniových jednotkách. Tisíce strojů byly rovněž uskladněny. Modernizační práce provádějí Rusové na použitých i zachovalých strojích.

T-90

Nejnovější ruský tank je konstrukcí odvozenou od tanku T-72. T-90 se vyrábí od 90. let a je neustále vyvíjeným a modifikovaným modelem. Rusko jej nabízí zahraničním zákazníkům, pro vlastní ozbrojené síly objednává v současnosti nejmodernější verzi T-90M Proriv.

Tank byl upraven pro integraci se systémy aktivní obrany a v budoucnu může být jeho výzbroj sjednocena s tanky T-14 Armata.

T-14 Armata

Nejnovější ruský tank se vymyká desetiletí starému dědictví a představuje zcela nový přístup k obrněným zbraním. Místo toho, aby konstruktéři T-14 vsadili, jako u většiny předchozích modelů, na nízkou siluetu a vysokou pohyblivost, zaměřili se na pancéřovou ochranu.

Celá posádka je umístěna v trupu, na kterém je namontována bezpilotní věž. Očekává se, že podvozek vyvinutý pro T-14 se stane konečným univerzálním podvozkem pro několik bojových vozidel různého určení. V současné době probíhá malosériová výroba tanku T-14 – do liniových jednotek bylo pravděpodobně dodáno maximálně 20-30 tanků tohoto typu.

PT-76

Lehký plovoucí tank byl určen pro námořní pěchotní jednotky a průzkumné úkoly. Jednoduchý a slabě vyzbrojený se vyznačoval schopností plout a dobrou, z nízké hmotnosti odvozenou pohyblivostí, která umožňovala efektivní pohyb i ve velmi obtížném terénu.

V současné době neslouží v liniových jednotkách žádné tanky tohoto typu. Poslední PT-76 byly z výzbroje pěchoty vyřazeny v polovině minulého desetiletí. Neznámý počet byl zachován a uložen.

2S25 Sprut-SD

Sprut je pravděpodobně nejméně známý ruský moderní tank. Částečně je to dáno použitou terminologií, sami Rusové tvrdí, že jde o stíhač tanků. Z hlediska konstrukce je však Sprut plnohodnotným lehkým plovoucím tankem určeným pro výsadkové jednotky.

Stroj se vyznačuje velmi silnou výzbrojí v podobě 125mm kanonu a zároveň lehkým, lehce pancéřovaným podvozkem, který je modifikací podvozku BMD-3, bojového vozidla pěchoty určeného pro výsadkové jednotky. Neznámý počet těchto strojů je v provozu v linkových jednotkách, pravděpodobně několik desítek.

Zdroj: nationalinterest.org