Amerika zahajuje výrobu tanků MPF. Jaké mají specifikace?

Výroba tanků MPF (Mobile Protector Firepower) bude zahájena na podzim roku 2023, jak píše server Popsci. Jedná se o první nový model tanku zavedený do americké armády od dob studené války. Co je to MPF a jaké jsou jeho možnosti?

V polovině roku jsme informovali o výběru vítěze programu Mobile Protected Firepower. Lehký tank MPF bude prvním zařízením tohoto typu v americké armádě po více než 30 letech (poslední lehké tanky Sheridan byly vyřazeny v roce 1991). Je určen k vybavení podpůrných praporů působících v rámci lehkých pěších brigád.

Vítězem programu se po několikaletém boji stalo 22tunové vozidlo Griffin vyvinuté společností General Dynamics. Jedná se o stroj, který je kompilací nejnovějších technologií a řešení vyvinutých pro plánovaný lehký tank 20. století, například kanon ráže 105 mm.

Nový podvozek, stará výzbroj

Výzbroj z dob studené války byla kombinována s moderním podvozkem, který vycházel z rakousko-španělského bojového vozidla ASCOD a jeho britské varianty Ajax.

První testovací vozidla by měla být dodána již v prosinci 2023. Nakonec Američané plánují vyrobit nejméně 504 lehkých tanků. Očekává se, že poslední jednotky budou dodány v roce 2035.

MPF: nástupce tanků Sheridan a Stingray

Stojí za zmínku, že MPF je dalším přístupem americké armády k lehkému tanku. V druhé polovině 80. let byl pro americké expediční síly vyvinut tank Stingray, pro který byly tehdy jako potenciální protivník označeny armády zemí třetího světa.

Nakonec se Američané rozhodli toto zařízení neprovozovat, ale Stingray se dočkal sériové výroby. Na přelomu 80. a 90. let bylo pro thajskou armádu vyrobeno 106 vozidel tohoto typu. Americký program lehkých tanků z poloviny 90. let rovněž selhal.

Zdroj: popsci.com, Wikipedia, redakce