Seznamte se s Horridem, jednou z nejúplnějších nalezených fosilií Triceratopse

Mohutný triceratops, který zahynul před 67 miliony let, po sobě zanechal téměř kompletní kostru, která patří k nejucelenějším, jaké kdy byly nalezeny. Kostra je z více než 85 % neporušená a obsahuje téměř kompletní lebku a páteř. informuje server Live Science.

Zkamenělina přezdívaná Horridus podle názvu druhu (Triceratops horridus), která je asi z 85 % kompletní, měla 12. března veřejnou premiéru v Melbournském muzeu v Austrálii na nové výstavě. Zástupci muzea v prohlášení uvedli, že se jedná o novou výstavu „Osud dinosaurů“.

Horridus byl býložravec neboli rostlinožravý dinosaurus, který žil v období křídy (asi před 145 až 66 miliony let) a dorůstal úctyhodných rozměrů. Fosilie obsahuje více než 260 kostí a váží přes 1 000 kilogramů. Na délku měří téměř 7 m a na výšku měří přes 2 m.

Lebka, která je z 98 % kompletní, je na čele zakončena dvěma štíhlými rohy a na vrcholu nosu je roh zašpičatělý. Krk se klene na délku 1,5 m a lebka váží asi 261 kg. Fosilie byla objevena na soukromém pozemku v Montaně v roce 2014 a Museums Victoria, australská organizace, která provozuje tři státní muzea v Melbourne získala exemplář v roce 2020, jak muzeum oznámilo v prosinci téhož roku.

Když Horridus dorazil do Melbourne, byl po částech v osmi bednách – některé z nich byly velké jako auto, uvedli zástupci muzea. Preparátoři zkamenělin každou kost změřili, označili a 3D skenovali, než byla kostra sestavena k vystavení. Zatímco po celém světě je vystaveno mnoho kloubových koster triceratopse, pouze Horridus a několik dalších jsou vyrobeny z kostí, které pocházejí z jednoho zvířete, řekl Erich Fitzgerald, vedoucí kurátor paleontologie obratlovců v australském muzeu Victoria.

Horriduse si můžete osobně prohlédnout v Melbourne Museum, ale pokud je to pro vás příliš daleko, můžete si kosti mohutného dinosaura prohlédnout pomocí interaktivního 3D digitálního modelu na webových stránkách muzea.

Zdroj: livescience.com