Rusové chtějí vypouštět minidrony ze stíhaček Su-57

Rusové chtějí vrhnout do boje na Ukrajině své stíhačky Su-57. Připravili si však pro ně novou superzbraň. Jde o speciální minidrony, které se připojují a ovládají z letadla.

Podle agentury RIA Novosti ruští konstruktéři dokončili práce na minidronech, které lze připojit k nejnovějším ruským stíhačkám SU-57 a vypustit je z nich, píše portál Bulgarianmilitary.

Drony bude řídit personál na palubě stíhačky. V závislosti na specifikaci se budou používat pro útočné, průzkumné a elektronické bojové cíle. Očekává se, že vypuštění několika zařízení najednou umožní stíhačkám proniknout protiletadlovou obranou Ukrajinců, píší Rusové.

Rusové posílají proti Ukrajině „vrabce“
Není žádným tajemstvím, že Rusové vyvíjejí program minidronů od začátku invaze na Ukrajinu. V září oznámili dokončení prací na specializovaném protitankovém minidronu „Vrabec“. Stroj váží 1,5 kg a je schopen nést půlkilometrovou střelu schopnou zničit 20 mm silný pancíř. Zatím není jasné, kdy se dostane do první linie. Dron je malý, jeho délka je přibližně 23 cm.

Hvězdné války
Newsweek se v rozhovoru s vojenským expertem Guyem McCardelem pokusil posoudit, do jaké míry jsou ruská prohlášení válečnou propagandou a kolik je na nich pravdy. Analytik připomněl, že americká armáda podobný program realizovala v roce 2017 a byl úspěšný. „Zní to jako Hvězdné války, ale ruská tvrzení považuji za zcela věrohodná,“ zhodnotil expert.

Su-57 – o jaký stíhací letoun se jedná?
Su-57 je jedním z nejmodernějších stíhacích letounů ruské armády. Podle našich informací se však zatím bojů na Ukrajině neúčastnil. Su-57 je jednomístný víceúčelový stíhací letoun s vlastnostmi stealth, tj. se sníženou zjistitelností nepřátelskými radary. Stroj zrychluje na rychlost 2 Ma a má dolet až 3 500 km.

Zdroj: Bulgarianmilitary, Newsweek