Hvězdné války a fyzika. Některé záběry z filmové ságy nemohou v reálném světě fungovat

Podívejme se na některá vědecká fakta, která naznačují, že svět hvězdné ságy se svými fyzikálními vlastnostmi liší od toho našeho. Zde jsou důvody, proč jsou Hvězdné války spíše fantasy sérií než sci-fi.

Zvuk a chování kosmických lodí

Náš vesmír je především vakuum. Co je to vakuum? Jednoduše řečeno: nic. Je to prostor bez částic, a tedy bez jakéhokoli prostředí, kterým by se mohl zvuk šířit. Náš vesmír je tichý a chladný, a pokud nemáte nějaké komunikační zařízení, které vás spojuje s ostatními lidmi, nikdo vás tam neuslyší křičet. Přesto jsou vesmírné bitvy ve Hvězdných válkách skutečnou kanonádou střelby z různých energetických zbraní a všudypřítomného řevu motorů velkých lodí nebo malých stíhaček.

Závěr je jediný. Vzdálená galaxie je naplněna jakýmsi plynem, který umožňuje zvukům cestovat. Dokonce to dává trochu smysl, pokud se podíváme na vesmírné lodě letící jejím prostorem, které musí mít neustále zapnuté motory. Plyn vyplňující prostor galaxie je musí brzdit, takže musí aktivně vzdorovat třecí síle, která je zpomaluje, zatímco v našem prázdném prostoru si objekt jednou danou rychlost udržuje, pokud na něj nepůsobí nějaká síla jiného řádu.

Gravitace a dýchání

Zdá se, že výchozí atmosférou na naprosté většině planet ve vesmíru Hvězdných válek je atmosféra bohatá na kyslík. Hrdinové, ať už se ocitnou kdekoli, nemají s dýcháním žádné problémy, a to, že existují planety, kde se dýchá něco jiného, je pouze naznačeno. Někteří mimozemšťané, kteří zůstávají spíše na druhých nebo vzdálenějších planetách, jsou vybaveni něčím jako dýchacími přístroji. Kyslík je dokonce snadno dostupný i na světech, které jsou pouště nebo ledová pustina.

Ani s gravitací není nikde problém. Ať už se jedná o vesmírnou loď, Hvězdu smrti, povrch planety, asteroid nebo Měsíc, všude je příjemná gravitace podobná zemské.

Útěk přes pole asteroidů

Za zmínku stojí útěk lodi Millenium Falcon přes pole asteroidů, který se odehrává v Epizodě V: Impérium vrací úder. Tam vidíme Hana Sola, jak využívá své pilotní schopnosti, aby se vyhnul srážce s obrovskými kameny. Ve skutečnosti jsou pole asteroidů, která se nacházejí v našem vesmíru, mnohem volnější. Pravděpodobnost náhodné srážky s objektem, když k nim například vyšleme sondu, se blíží nule. Při průletu naším pásem asteroidů mezi Marsem a Jupiterem by Han Solo při pohledu z okna pravděpodobně nezaznamenal jediný kámen.

Stejně tak není šance, že by se na takovém asteroidu vyvinul nějaký život, jak to vidíme ve Hvězdných válkách v podobě Velkého červa, který si chce z hrdinů udělat svačinu. Čím se Červi živili po tisíce let, když kolem nich nelétala malá vesmírná loď se symbolickým množstvím bílkovin v podobě posádky? To nikdo neví.

Zdroj: redakce – autorský článek