Ruský obrněný Frankenstein. To je dělo ze stalinské éry kombinované s tankem T-54

Válka na Ukrajině je plná bizarních výtvorů, které někdy trumfnou i ty vytvořené teroristy z ISIS. Do této kategorie rozhodně patří i zasazení protiletadlového kanonu S-60 ráže 57 mm na podvozek tanku T-54. Vysvětlujeme, jak tento vynález funguje.

Rusové již opakovaně prokázali svou zálibu ve stavbě těchto hybridů, groteskně vyztužených transportérů MT-LB, používání klecí nejrůznějších formátů na svých tancích nebo oplášťování svých vozidel v podstatě čímkoli. Vojenské náklaďáky byly vyztužovány nejbizarnějšími způsoby, včetně dřeva a sena, a na tanky se dávala dokonce litinová závaží na traktory, která byla ukradena ukrajinským zemědělcům.

Nyní k tomu přidali i něco, co koncepčně vypadá jako velmi chudá varianta vozidla BMPT Terminator. Máme tu podvozek tanku T-54, na němž je namontován protiletadlový kanón S-60 ráže 57 mm zkonstruovaný v druhé polovině 40. let.

Korba tohoto stroje poskytuje ochranu proti ručním zbraním, jako jsou velkorážní kulomety DSzK nebo Browning M2 a automatický kanon ráže 2A42 a vyšší. Je tedy jednoznačně lepší než obrněné transportéry rodiny BTR nebo bojová vozidla pěchoty rodiny BMP či BMD. Na druhou stranu, pokud jde o specializované protitankové zbraně v podobě třeba i granátometů RPG-7, je ochrana již zanedbatelná, a co teprve novější řešení, jako jsou NLAW, FGM-148 Javelin.

Přitom použitá výzbroj je prostě otevřený nezabudovaný kanon S-60. Ten byl oficiálně zaveden do výzbroje SSSR v roce 1950. Taková konstrukce znamená, že v zásadě zde může být služba zlikvidována jediným minometným granátem, který dopadne několik metrů stranou nebo dozadu této konstrukce.

S výkonnou osádkou však kanon může dosáhnout rychlosti střelby až 70 ran/min, což poskytuje značnou palebnou sílu ohrožující vrtulníky, pěchotu, bezpilotní letouny nebo lehce obrněná vozidla na vzdálenost maximálně 4 km. Výběr munice zahrnuje dvojici tříštivých a demoličních typů se stopovou nebo bezkontaktní detonací a protitankovou střelu, jejíž projektil je údajně schopen prorazit až přibližně 100 mm pancéřové oceli na vzdálenost 1 km.

Zdroj: redakce, technology.org