Kulomet M2 Browning už je dědeček. Oslavil 90 let a stále se používá ve výzbroji NATO
Výzbroj stárne pomalu a devadesát let staré zbraně NATO stále slouží svému účelu. Tato zbraň je už takříkajíc 90letý dědeček, nedávno totiž oslavila 90 let. Představujeme výkon smrtících amerických velkorážních kulometů s přezdívkou Ma Deuce, které se dostaly i na Ukrajinu.
Nejstarší výzbrojí, která zůstává ve službě NATO, jsou velkorážní kulomety Browning M2 hovorově známé jako Ma Deuce, zavedené do služby v roce 1933 a účastnící se všech konfliktů od druhé světové války.
Historie kulometu Browning M2 však sahá ještě dále, do první světové války, kdy americký generál John Joseph Pershing požádal o konstrukci těžkého kulometu s municí pro boj s tanky a letadly. Tímto úkolem byl pověřen americký konstruktér zbraní John Browning, píše web Military.
Browning M2 v dnešní podobě
Vylepšená verze s označením M2 byla od roku 1933 přijata do výzbroje všech složek ozbrojených sil USA a nejoblíbenější variantou byla vzduchem chlazená Browning M2 HB, jejíž název pochází z Browning M2 Heavy Barrel, což znamená těžká hlaveň.
Kulomet se používal v podstatě proti všemu, co jezdí nebo létá. Používal se také jako obrana opevnění pěchotou nebo jako protiletadlová obrana. V současnosti se stále používá jako primární nebo sekundární výzbroj například vozidel Humvee, obrněných transportérů nebo tanků M1 Abrams a stále ho používají i pěší jednotky.
Kulomet má krátkou hlaveň a střílí z uzavřeného závěru, což není typické řešení používané u kulometů, protože zhoršuje chlazení nábojové komory, ale nabízí lepší přesnost.
Rychlost střelby je 450-600 ran/min nebo až 1300 u verzí namontovaných v letadle (hybnost vzduchu lépe chladí hlaveň, což umožňuje vyšší rychlost střelby).
Kulomet Browning váží 38,15 kg, přičemž stativ přidává dalších 19,85 kg. Navzdory relativně nízké rychlosti palby se dobře hodí k vedení krycí palby na vzdálenost až 2 km, proti níž lehké opevnění nebo dokonce stěny budov a lehce obrněná vozidla neposkytnou ochranu.
Standardní střela vystřelená z kulometu M2 dokáže prorazit 23mm tvrzený pancéřový plát ze vzdálenosti 182 metrů. Zvláště vysokou průbojnost nabízí podkaliberní střelivo SLAP s wolframovými penetrátory, které je schopno prorazit 19 mm pancéřové oceli na vzdálenost až 1 371 metrů, uvádí web ITS Tactical.
Zdroj: redakce – autorský článek, military.com, itstactical.com