Rusko těží kryptoměny ve vězení z roku 1771. Bojuje tím proti uvaleným sankcím

Rusko těží kryptoměnu altcoin v důsledku uvalených sankcí za rozpoutání války na Ukrajině. V Moskvě bylo údajně nalezeno staré vězení z 18. století, kde se tyto kryptoměny těží.

Altcoin je alternativní kryptoměna (z anglického „alternative coin“). Altcoiny jsou tedy jakékoliv kryptoměny, které byly vytvořeny po Bitcoinu, tedy po roce 2009.

Zástupce ředitele ruské věznice Butyrskaja v centru Moskvy je údajně vyšetřován kvůli tomu, že v prostorách věznice kradl elektřinu kvůli těžbě digitálních mincí za pomocí neidentifikovaných spolupachatelů, uvedl server Bitcoin.

Hardware pro těžbu kryptoměny altcoin byl nalezen v prostorách psychiatrické kliniky provozované vězeňskou službou. Vyšetřovatelé zatím zjistili, že úředník spolu se svými komplici začali těžit altcoin v listopadu roku 2021. Zařízení bylo funkční až do února tohoto roku.

Během tohoto období stroje spotřebovaly téměř 8 400 kW elektřiny placené vládou v celkových nákladech více než 1000 dolarů (v přepočtu 23 tisíc korun). Zástupce dozorce je za to obviněn z „jednání, které zjevně přesahuje jeho pravomoci, čímž výrazně porušuje zákonem chráněné zájmy společnosti nebo státu.“

Těžba kryptoměn s dotovanou a někdy i kradenou elektřinou se pro mnoho Rusů stala atraktivním zdrojem dodatečného příjmu. Oblasti jako Krasnojarský kraj a Irkutsko, které historicky udržovaly nízké sazby za elektřinu pro obyvatelstvo a veřejné instituce, se staly ohniskem nepovolené činnosti.

Na denním pořádku byly časté výpadky elektřiny, zejména v obytných oblastech, kde elektrické sítě nejsou schopny zvládnout nadměrné zatížení. Aby se ruská antimonopolní agentura vypořádala s tímto fenoménem, ​​nedávno navrhla zavedení vyšších sazeb elektřiny pro domácí těžaře kryptoměn.

Po celé zemi byly provedeny razie proti těžebním operacím, díky nimž orgány činné v trestním řízení nedávno zabavily více než 1500 těžebních zařízení ze dvou nelegálních farem s kryptoměnami v Dagestánu. Jedním z nich byla i ražba kryptoměny na čerpací stanici vodárenské společnosti Ruské republiky.

Zdroj: news.bitcoin.com