Rusko se chlubí „Satanem“, mezikontinentální raketou, která je schopna zasáhnout USA

Ruská státní média připomněla světu mezikontinentální balistickou raketu R-36M2, známou také jako SS-18 Satan. Ukázali ho na detailních fotografiích, které mají nejspíš propagandistický charakter a jejichž účelem je připomenout světu ruský jaderný arzenál.

Na fotografie mezikontinentální balistické rakety R-36M2 Vojvoda, na Západě známé jako SS-18 Satan. Na fotografiích však není vidět celá raketa, ale pouze náklad typu MIRV, který může obsahovat několik jaderných hlavic a který je v případě R-36M2 umístěn na vozidle pro fázi po startu třídy ICBM (Intercontinental Ballistic Missile), jak píše server The Drive. Každá z hlavic v této konfiguraci může být umístěna na balistické dráze vedoucí k samostatným cílům, což umožňuje současný zásah více bodů.

Rusko se chlubí „Satanem“

R-36M2 je považována za nejvýkonnější střelu z rodiny R-36M. Podle Rusů může nést 10 půlmegatunových hlavic na vzdálenost až 11 000 kilometrů, z nichž každá je schopna zasáhnout cíl do vzdálenosti 500 metrů. Střela se začala vyvíjet v Sovětském svazu na počátku 80. let jako přesnější a účinnější nástupce dřívějších variant R-36M. Její provozuschopnosti bylo dosaženo až v roce 1988, kdy bylo zahájeno nasazení těchto raket, jak napsal server Missilery.

Jednou z hlavních změn provedených na R-36M2 bylo zavedení tzv. systému studeného startu. K vypuštění rakety ze sila před zážehem hlavních raketových motorů se používá plynový generátor (všechny rakety řady R-36M jsou vypouštěny ze sila). Připomíná také impozantní velikost raket, kterou měly zdůraznit fotografie ukázané ruskými státními médii.

Zdroj: redakce, thedrive.com, missilery.info