Věděli jste, že Sověti měli plechovky s vodou? A víte proč?

V Sovětském svazu nebyl problém s pitnou vodou, ale přesto byla zjevná potřeba neobvyklého zboží. Vody v plechovkách.

„První den ji nepijte. Sbírejte a pijte dešťovou vodu, naplňte jí všechny dostupné nádoby. Vodu v plechovkách používejte pro případ nouze. Chcete-li získat vodu, udělejte do víčka dva otvory otvírákem na konzervy. Otvíráky jsou v kontejneru, v sáčku se zásobami“, stojí na nápisu na plechovce.

Takovou vodu byste v běžných obchodech nenašli, byla určena pro námořníky a posádky ponorek, jak uvádí web Russia beyond. Na lodích je vždy zásoba pitné vody, která vystačí na stanovený počet dní, ale takové konzervy byly určeny výhradně pro nouzové situace (například pro případ ztroskotání lodi) a byly považovány za nedotknutelnou rezervu.

Voda v plechovkách byla obvykle předem převařena, poté zchlazena (některé zdroje uvádějí, že šlo o pramenitou vodu) a následně smíchána s kyselinou askorbovou. Byla balena do plechovek o objemu 240 nebo 250 ml (1 šálek). Denní dávka se skládala z 1/2 litru na osobu. Skladovala se po dobu dvou let.

Nutnost konzervování nouzové vody je snadno vysvětlitelná. Voda v plastu je náchylná k poškození ultrafialovými paprsky; láhve se také mačkají a snadno se poškodí. Sklo je naproti tomu těžké a potřebuje hodně místa. Naproti tomu plechovky jsou vzduchotěsné a kompaktní.

Neexistují přesné informace o tom, kdy se tyto plechovky dostaly do výroby, ale státní předpisy týkající se těchto plechovek se poprvé objevily v roce 1962, než byly v roce 1980 aktualizovány. Voda v plechovkách se vyráběla až do počátku 90. let 20. století. A Rusko v tom nebylo samo: své zásoby měli i američtí námořníci.

Zdroj: rbth.com