Rusko modernizuje jaderné křižníky projektu 1144. Nechce, aby sdílely osud lodi Moskva

Rusko v současné době provozuje čtyři raketové křižníky s jaderným pohonem, a to lodě Projektu 1144. Ačkoli se teoreticky jedná o plavidla s mohutnou výzbrojí, v praxi je jejich elektronické vybavení, které zasahuje do jejich bojových schopností, vojenskou zaostalostí. Modernizace, ačkoli je nezbytná, však může trvat velmi dlouho. Vysvětlíme vám, co je to za křižníky a co Rusko modernizuje.

Raketové křižníky s jaderným pohonem projektu 1144 (typ Kirov) jsou v současnosti nejvýkonnějšími loděmi ruské flotily. Jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov je již několik let v opravě (do služby se má vrátit v roce 2024) a Černomořská flotila přišla o svou vlajkovou loď, křižník Moskva, který byl potopen Ukrajinci.

V tomto kontextu zůstávají dva křižníky s jaderným pohonem a výkonnými raketami na palubě jednou ze silnějších devíz ruské flotily, jak píše server Mil. Problémem je, že tyto lodě jsou dramaticky zastaralé (dvě ze čtyř lodí tohoto typu již byly staženy a určeny k sešrotování) a v případě ozbrojeného konfliktu by mohly snadno sdílet osud křižníku Moskva.

Rusko se rozhodlo pro jejich modernizaci, ale omezená kapacita opravárenských loděnic znamená, že lodě musí být modernizovány jedna po druhé. V současné době je v doku křižník Admirál Nachimov.

Rekordně dlouhá oprava se však zřejmě chýlí ke konci. Na křižník Admirál Nachimov již bylo dodáno jaderné palivo a návrat modernizovaného křižníku do služby je naplánován na rok 2024.

Dalším v pořadí na generální opravu je Pjotr Velikij. Jedná se o vlajkovou loď Severní flotily, která nabývá na významu v souvislosti se vstupem Švédska a Finska do NATO, což radikálně snižuje schopnost Ruska operovat v Baltském moři.

Raketové křižníky projektu 1144

Lodě projektu 1144 jsou křižníky s jaderným pohonem, měří 252 metrů na délku a mají výtlak 28 000 tun. Jejich hlavní výzbroj tvoří 20 těžkých protilodních střel P-700 Granit, které lze použít i proti hladinovým cílům.

Tyto střely váží 7 tun, jsou 10 metrů dlouhé a mohou nést 750 kg bojovou hlavici. Pohybují se vysokou rychlostí (v závislosti na výšce letu) až 2,5 Mach a mají dolet více než 600 km, jak uvádí web Military Factory.

Teoreticky mají křižníky projektu 1144 také výkonnou protiletadlovou výzbroj v podobě 48 raket S-300FM a v případě lodi Pjotr Velikij 64 raket 3K95 Kinžal (jedná se o námořní verzi protiletadlového systému Tor, nikoli o stejnojmenné střely s plochou dráhou letu). V praxi jsou možnosti tohoto arzenálu malé kvůli zastaralému detekčnímu a naváděcímu systému.

V Sovětském svazu bylo plánováno pět lodí projektu 1144. Nakonec byly postaveny čtyři, z nichž poslední, Pjotr Velikij, byl po 12 letech stavby přijata do služby v roce 1998.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, militaryfactory.com