Hřbitov ruských jaderných ponorek je „časovaná bomba“. Radioaktivitou může zamořit Arktidu

Pod hladinou oceánu leží vyřazení váleční obři. Je jen otázkou času, kdy koroze uvolní cestu vodě k jaderným reaktorům, uvedl web Popular Mechanics.

V ledových vodách severně od Ruska leží na dně oceánu vyřazené vojenské ponorky a reaktory, které jsou stále plné jadrného paliva. Je jen otázkou času, kdy koroze způsobí nekontrolované uvolnění radioaktivity do Arktidy.

Sovětský svaz po desetiletí využíval Severní ledový oceán jako skládku jaderného odpadu. Do oceánu se dostaly tisíce tun jaderného materiálu, který odpovídá téměř šesti a půl násobku radiace uvolněné v Hirošimě. 

Jaderné ponorky mají krátkou životnost a po zhruba 20-30 letech jsou už zastaralé. Rusko vyrobilo více jaderných ponorek s atomovým pohonem než všechny ostatní země dohromady. V polovině 90. let se chlubilo 245 ponorkami s jaderným pohonem, přičemž 91 z nich se plavilo minimálně s tuctem balistických raket dlouhého doletu s jadernými hlavicemi.

Většina ponorek byla součástí arktické Severní flotily se sídlem v přístavním městě Murmansk. Sloužily po celém světě a čekaly na okamžik, kdy se studená válka změní na horkou. Ten okamžik nikdy nenastal a když se lodě dostaly na konec své životnosti, Rusové museli vyřešit co s nimi.

Likvidace ponorek ale byl problém. Zakonzervovaní v docích přístavu v Murmansku by ohrožovalo město, a tak speciálně vycvičené týmy potopily podle mezinárodní neziskové ekologické organizace Bellona na dno oceánu minimálně 19 plavidel s atomovými reaktory a 17 tisíc kontejnerů s jaderným odpadem.

Většina odborníků tvrdí, že celá oblast Karského moře v Severním ledovém oceánu je na pokraji nekontrolované jaderné katastrofy. „Už jenom první detekce radiace v mořské vodě povede k likvidaci rybolovu,“ říká Andrey Zolotkov, ředitel Bellona-Murmansk, mezinárodní neziskové ekologické organizace se sídlem v Norsku.

Rusko proto před časem oznámilo, že hodlá některé nebezpečné ponorky ze dna oceánu vyzdvihnout. To ale bude vyžadovat speciálně postavenou záchrannou loď, která ještě neexistuje. 

Zdroj: Popular Mechanics