Bude první na světě. Čína vyvíjí kontejnerovou loď s jaderným pohonem

Čínská loděnice Jiangnan oznámila stavbu první kontejnerové lodi s jaderným pohonem na světě. Podrobnosti projektu zůstávají tajemstvím, ale plavidlo KUN-24AP by mohlo zahájit novou éru lodí s jaderným pohonem, píše portál SMCP.

Loď KUN-24AP byla představena na výstavě Marintec China 2023 v Šanghaji. Loděnice Jiangnan, která je za stavbu kontejnerové lodi zodpovědná, zatím zveřejnila pouze jednu vizualizaci projektu. Podrobnosti o konstrukci zatím zůstávají tajemstvím. I tak ale vzbuzuje vzrušení oborových médií. Některá z nich dokonce ohlašují novou éru lodí s jaderným pohonem. Někteří mají také obavy z využití nové technologie.

První taková kontejnerová loď na světě
Vzrušení vzbuzuje už samotná velikost lodi – podle konstruktérů bude KUN-24AP jednou z největších kontejnerových lodí na světě a umožní přepravit až 24 000 standardních kontejnerů TEU, píše portál IFLscience.

Loď má využívat neobvyklý pohonný systém. Konstruktéři se rozhodli použít jaderný reaktor poháněný thoriem. To je zásadní novinka, neboť takové řešení bylo poměrně nedávno představeno i v čínských jaderných reaktorech nové generace.

Dosud se v jaderných reaktorech používal uran. Přechod na modernější pohonný systém je poměrně velkou změnou. Reaktor s thoriovým palivem vyžaduje méně vody na chlazení a je bezpečnější. Nezanedbatelná je také větší dostupnost thoria.

Čínský návrh vzbuzuje kontroverze
Vývoj kontejnerové lodi s moderním reaktorem by mohl zahájit novou éru lodí s jaderným pohonem. Loděnice projekt inzeruje jako snahu řešit rostoucí obavy ze změny klimatu a úspory energie v lodním průmyslu. Loď by byla šetrná k životnímu prostředí.

KUN-24AP je oficiálním projektem pro komerční využití. Někteří odborníci se obávají využití nové technologie pro vojenské účely. Dojde k tomu? To není známo. Reaktory na bázi thoria vyžadují častou údržbu, což by bylo pro vojenské využití technologie nepraktické.

Zdroj: SMCP, IFLscience