Ruská propaganda vs. realita aneb relikvie z dob SSSR

Podle ruských odborníků jsou tanky T-72M1R dodané Polskem kusy, které před 40 lety dobře fungovaly, ale dnes si neporadí s moderními protitankovými ruskými zbraněmi. Mezitím ruští propagandisté mlčí o tom, že Rusko vysílá na frontu relikvie SSSR nebo starožitnosti jako T-62. Vyvracíme ruské mýty.

Rusové v poslední době začali ve velkém útočit na tanky T-72M1R dodané Polskem. Ty však byly upraveny, mimo jiné přidáním termovizní kamery třetí generace KLW-1 Asteria a úpravou komunikačního systému, jak jsme psali na Techsvětu.

To poskytuje bývalým polským tankům obrovskou výhodu v situačním povědomí oproti ruským konstrukcím ze sovětské éry, které se na frontě objevují ve stále větším počtu. Mluvíme o strojích jako T-80BW a T-72A/B nebo o již zmíněném T-62M, které neměly termovizi. Jedinou výjimkou jsou nejnovější tanky jako T-72B3/M, T-90 a T-80-UK/BWM, jejichž ztráty dnes Rusko nedokáže reprodukovat, jak uvedl server Army Recognition.

Nevýhodou bylo sice pancéřování, které neobsahovalo vrstvu reaktivního pancíře, ale tento nedostatek Ukrajinci částečně odstranili tím, že dodané tanky obložili kostkami pancíře ERA získanými například z České republiky nebo vymontovanými z poškozených ruských tanků. Je však třeba poznamenat, že na rozdíl od Rusů se Ukrajinci nemusí obávat moderních ručních protitankových kompletů typu Javelin nebo NLAW, které útočí na nejtenčí pancíř vozidla z horní polosféry.

Mezitím se Rusové snaží vyztužit své tanky proslulými klecemi, které kromě toho, že mají zajímavý vizuální efekt, falešný pocit bezpečí a poskytují trochu stínu, způsobují spoustu problémů. Stejně jako v případě starších modelů T-72, a dokonce i v případě T-90M, stačí jediný zásah v blízkosti automatického nakládacího karuselu, aby došlo k mohutné explozi. V takových situacích je rozhodující, kdo vystřelí první. V tomto ohledu mají polské tanky T-72M1R výhodu před obnovenými relikviemi z dob SSSR.

Ačkoli Polsko nemělo ani moderní dělové náboje ráže 125 mm, ty jsou v držení Ukrajinců. Veškerá munice je v podstatě kompatibilní s polskými vozidly T-72M1R, s výjimkou nejnovějších typů (delší střely se do karuselu nevejdou), které jsou vyhrazeny pro vozidla T-72B3/M, T-90 a T-80-UK/BWM, jak dodává server Army Recognition.

Souhrnně lze říci, že polské tanky T-72M1R sice nejsou schopny rovnocenně bojovat s nejnovějšími modernizovanými tanky, kterých má Rusko stále méně, ale představují velmi významnou hrozbu pro masivně renovovaná ruská vozidla, která pamatují éru SSSR.

Zdroj: armyrecognition.com, redakce