Putinův trumf: Ruský moderní tank třetí generace T-90AM čeká, kdy dostane „povolávací rozkaz“

Rusko ztrácí při okupaci Ukrajiny desítky tanků. Většinou se jedná o bojová vozidla T-72. Rusko přitom má ve výzbroji i tanky řady T-90, včetně nejmodernější verze T-90AM, píše server The National.

„Lepší pozdě než nikdy“ bylo pravděpodobně heslo ruských konstruktérů, když vyvinuli padesátitunový tank T-90AM, nejnovějšího člena rodiny hlavních bitevních tanků T-90. Stručně řečeno, T-90AM překonal všechny předchozí konstrukční a výkonové nedostatky spojené s dřívějšími variantami T-90 (T-90S a T-90M) a také s T-72, popisuje web Defence.

T-90AM má mimo jiné zcela novou přepracovanou věž, která obsahuje dálkově ovládanou zbraňovou stanici, panoramatický zaměřovač velitele a zaměřovač střelce. Vzadu umístěná zásoba munice má nové automatické nabíjecí zařízení. Sekce trupu, ve které je oddíl pro řidiče a střelce, je vybavená elektronickým terminálem pro ovládání celého tanku.

Vylepšená pancéřová ochrana výrazně snižuje průnik nábojů. Je doplněná pryžovými bočními zástěnami s vestavěnými pancéřovými pláty. Některé oblasti tanku jsou kryté klecovým pancířem a speciální sítí, která zlepšuje ochranu proti některým typům protitankových zbraní. Bitevník je vybavený i automatickými protipožárními systémy. 

Novinkou je také systém protiopatření, který spustí „vypouštěče“ kouřových granátů, jakmile je tank zaměřený laserovým paprskem. Tento systém výrazně snižuje šanci na zásah nepřátelskými protitankovými naváděnými střelami.

T-90AM je vyzbrojený novým kanónem který má delší dostřel a je přesnější. Používá stejnou munici 125 mm jako ostatní ruské hlavní bojové tanky. Může také odpálit protitankové řízené střely Refleks. Dokážou ničit cíle na vzdálenost od 100 metrů do 6 kilometrů a kromě obrněnců si poradí i s nízko letícími vrtulníky. Pro hlavní dělo je v zásobníku 43 nábojů. Sekundární výzbroj tvoří kulomet ráže 7,62 mm a k dispozici je také střešní dálkově ovládaná zbraňová stanice vyzbrojená 12,7 mm těžkým kulometem.

Velitel tanku používá k vyhledávání cílů panoramatický zaměřovač s termovizí. Jakmile je cíl vybrán, zbraň se na něj automaticky zaměří a střelec jen dokončí celý proces míření a střelby. Během této doby velitel hledá další cíl. Kromě toho systém pořád automaticky sleduje i další vybrané cíle. 

Tento hlavní bitevní tank má tříčlennou posádku složenou z velitele, střelce a řidiče. Je poháněný vznětovým motorem o výkonu 1 130 koní a má i pomocný agregát, který pohání všechny systémy, když je hlavní motor vypnutý. Vozidlo má vestavěnou radlici, která mu umožní během 12 až 40 minut se „zahrabat“ do terénu.

Prototyp tanku T-90AM poprvé představil Uralvagonzavod z Nižného Tagilu začátkem září 2011. Výrobce tehdy zdůraznil, že vývojáři věnovali zvláštní pozornost zvyšování schopnosti velitele hledat cíle stejně efektivně bez ohledu na denní dobu. Specialisté se postarali o zlepšení ovladatelnosti a mobility. Pro tento účel byla instalována nejnovější kombinovaná zařízení pro noční vidění a videokamera pro zadní pohled.

Shrneme-li modernizaci, můžeme říci, že mobilita a bezpečnost tanku T-90AM se výrazně zlepšila a rozměry zůstaly téměř nezměněny. Takže ve třídě bojových vozidel stále zůstává váha 50 tun, což je stále mnohem méně než německé nebo americké protějšky.

Zdroj: The National, Defence