Roboti brání Ukrajinu. Rusové ani nevědí, co na ně útočí

Jeden z obránců své vlasti svařil z kovových trubek roboty s kamerou a dálkovým ovládáním vyzbrojené karabinou AK nebo protitankovým granátometem. Oceloví vojáci zcela zmatou Rusy, kteří netuší, kdo na ně střílí.

Druhý střelecký prapor Národní gardy Ukrajiny Dněpr-1 je jednou z nejaktivnějších jednotek, které neustále působí na frontě. V rámci své mise pomáhá brigáda bránit Dněpropetrovskou a Doněckou oblast, a to navzdory obtížným podmínkám a jasné převaze nepřítele.

Ukrajinci sestavili ozbrojené roboty

Díky válečné vynalézavosti a inovativnímu přístupu se jim daří s neocenitelnou pomocí civilních dílen, opravárenských zařízení a jednotlivých „modelářů“. V situacích, kdy je klasických zásob nedostatek, je brigáda nucena využít svou kreativitu a vymýšlet nová řešení, což přispívá k jejím úspěchům na frontě. Jedním z plodů jejich práce jsou ozbrojení roboti.

Jednoho takového chytrého máme. Svařili jsme k sobě několik trubek, přidali kameru, dálkové ovládání a na všechno nainstalovali“ říká velitel praporu Dnipro-1 podplukovník Jurij Bereza, kterého cituje web Slazag.

Roboti jsou rozmístěni každých 50 metrů a tvoří vzdálenou obrannou linii. Ovládá je voják z bezpečné vzdálenosti. „Rusové jdou do útoku ve třech řadách. Útočí podle příručky. Naši roboti je zastaví a minomety rozmístěné 200 metrů od nich se postarají o zbytek. Nedokážou pochopit, že na ně „roboti“ střílejí a naši chlapci jsou v bezpečí, a tak je mlátí vším, co jim přijde pod ruku. Pokud je rozbijí, opravíme je nebo vyrobíme nové. Takto lze udržet velké úseky bez posádky,“ vysvětluje Bereza.

Ačkoli neukázali, jak ukrajinští roboti vypadají, lze předpokládat, že se podobají práci jistého Poláka, YouTubera a velkého nadšence do zbraní Jana Arkadiusze Kowalskeho, známého jako Brzydki Burak, který v roce 2021 předvedl, jak si z materiálu ze smetiště postavit dálkově ovládanou pušku AKM a Glock.

Zdroj: redakce, slazag.pl