Nová polská zbraň upoutala pozornost Ukrajiny. Bude pro ni přínosem?
Ministerstvo obrany v Kyjevě zveřejnilo popis polského systému pro boj s bezpilotními letouny, píše web Glavcom. Dotyčnou zbraň vyvinuli specialisté z polské společnosti Zakłady Mechaniczne „Tarnów“ S.A. a Vojenské technické univerzity.
Polský systém vzbudil pozornost ukrajinského ministerstva obrany, které zdůraznilo, že zbraň je účinná nejen proti bezpilotním letounům, ale také proti živé síle a pozemní vojenské technice. Ministerstvo ve svém sdělení uvádí, že testy prokázaly správnost vývoje automatizace. O této nové polské zbrani jsme nedávno psali zde.
Také ministerstvo zmiňuje, že bezpilotní letouny jsou dnes reálnou hrozbou a vývoj zbraně, která byla testována na cvičišti Ustka, je třeba vnímat jako odpověď na nejnovější výzvy, které přináší rozvoj vojenských technologií. Ukrajina údajně jedná se společností o nákupu těchto systémů.
Jak již dříve uvedla společnost Zakłady Mechaniczne „Tarnów“ S.A., systém může pracovat ve třech režimech. V prvním, manuálním režimu, obsluha navádí střelbu na cíl pomocí manipulátoru. V poloautomatickém režimu je činnost operátora podporována automatickým sledováním objektu. V automatickém režimu se obsluha rozhodne vystřelit v okamžiku indikovaném systémem.
Spása pro Ukrajinu?
Testy systému vyvíjeného od roku 2018 proběhly na konci roku 2021 na Ústředním vojenském leteckém cvičišti v Ustce. Specialisté testovali jestli jsou schopné detekovat, sledovat a bojovat s drony.
Společnost Zakłady Mechaniczne „Tarnów“ S.A. uvádí, že jedním z hlavních prvků testované zbraně je dálkově ovládaná palebná jednotka vybavená vícehlavňovým kulometem WKLM ráže 12,7 mm (jeho rychlost střelby je 3600 ran/min).
Je také integrována optoelektrická hlavice vybavená denními a termovizními kamerami. Důležitým prvkem systému je také laserový dálkoměr a radarová stanice, která umožňuje detekovat bezpilotní letouny nano třídy ze vzdálenosti 3,5 km. Celý systém váží 1 100 kg.
Zdroj: Glavcom.uk