Putinova pýcha v ukrajinských rukou. To je Tank T-90M Proriv-3. Ukrajinci si ho chválí

Ukrajinci dokázali poměrně efektivně uvádět do provozu techniku převzatou od Rusů, pokud byla v dobrém stavu. Tentokrát proti Rusům nastoupili Ukrajinci s tankem T-90M Proriv-3, kterých mělo Rusko před válkou v zásobě pouze 20, a pokud se započítají vyfotografované zabavené nebo zničené kusy, zbylo Rusku 15. Pojďme se podívat, co tank dokáže.

Dotyčný exemplář byl zabaven již v září a nyní byl spatřen na východní frontě, kde pomáhá v boji proti Rusům stejně jako starší zabavené T-90A, jak psal server Defense Express. Ukrajinci také převzali značný počet nejmodernějších modernizovaných T-80 s označením T-80BVM a řadu modifikací T-72B3/B3M, jejichž ztráty Rusko nemůže nahradit a Medveděvovy hrozby v továrně Uralvagonzavod na tom mnoho nezmění.

T-90M Proriv-3 – nejlepší ruský tank

První tanky T-90M Proriv-3 se do ruské armády dostaly až v roce 2020 a představují vrchol ruského obrněného myšlení, pomineme-li tank T-14 Armata, který ve válce na Ukrajině chyběl. Tank T-90M Proriv-3 byl vybaven nejlepší optoelektronikou dostupnou v Rusku, založenou na termovizních kamerách z Francie, které výrazně zlepšují situační přehled posádky, a řadou dalších vylepšení. Za zmínku stojí i to, že tank na obranných veletrzích často propagoval i sám Vladimir Putin.

Kromě toho tank dostal novou verzi kanonu 2A46M-5 ráže 125 mm upravenou pro použití nové munice s delším penetrátorem APFSDS s lepšími parametry a reaktivní pancíř Kontakt-5 byl nahrazen těžkým dvouvrstvým řešením Relikt schopným vypořádat se s protitankovými řízenými střelami nebo granátomety vybavenými tandemovou hlavicí, jak psal server Army Recognition.

Kromě toho může tank používat řízené protitankové střely 9K119 Reflex s dosahem více než 5 km a má na palubě aktivní obranný systém Arena, který je schopen neutralizovat přilétající protitankové střely tzv. antiraketami. Radar je zodpovědný za sledování přilétajících střel a získávání údajů o zaměření.
Jako kompenzaci zvýšené hmotnosti dostal T-90M Proryv-3 výkonnější dieselový motor V-92S2 o výkonu 1 000 koní, který měl mít pozitivní vliv na pohyblivost v terénu.

Zdroj: redakce, defence-ua.com,