První dron na světě, který létá a potápí se. Video ukazuje jeho schopnosti

Nový komerční dron, nazvaný Sea-Air Integrated Drone (Integrovaný dron moře-vzduch), může létat ve vzduchu a provádět operace pod vodou. Na jeho vývoji pracovali japonští vývojáři šest let, uvádí se na webu NewsShooter.

První dron typu moře-vzduch na světě je výsledkem spolupráce tří asijských firem. Japonského telekomunikačního operátora KDDI, výrobce komerčních dronů PRODRONE a společnosti QYSEA, která se zabývá podvodní robotikou. Dron moře-vzduch je hybridní kombinací těžkého leteckého dronu.

Dron využívá mobilní komunikaci s dlouhým dosahem a pilot je tak schopen dálkově ovládat dron z bezpečného pracovního místa na pevnině a provádět pod vodou různé inspekční, údržbářské a opravárenské práce. Dron má hloubku potápění 150 metrů, inteligentní rozhraní pro přidání různých přídavných nástrojů a stabilizační systém Q-motor.

Tento pracovní postup je výrazným zlepšením oproti tradičním metodám, kdy jsou používány čluny. Integrovaný dron moře-vzduch eliminuje nutnost opustit pracovní místo na pevnině a nabízí vizuální zpětnou vazbu v reálném čase.

Vývojáři dronu jsou přesvědčeni, že jejich inovace bude mít dalekosáhlý dopad na různá odvětví. Například v oblasti větrné energie na moři bude dron schopen provádět komplexní inspekce a údržbářské práce. Bude také moci vylétávat za účelem monitorování vodních živočichů a rostlin a stejně tak může být nasazen v údržbových a záchranných operacích pod vodní hladinou. Třeba při běžných kontrolách trupů lodí nebo při hledání ztroskotaných plavidel či letadel spadlých do oceánu.

Drony jsou stále relativně novým odvětvím, které se ale velmi rychle rozvíjí. Kdoví, jaký bude další krok? Třeba dron, který bude fungovat jako běžné pozemní vozidlo, bude umět vzlétnout a stejně tak bude schopen ponořit se do vodních hlubin.

Zdroj: newsshooter.com