Kříženec letadla a lodi. Američané vytvářejí mořskou příšeru

Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA), výzkumná jednotka amerického ministerstva obrany, má ambice získat vojenskou převahu americké armády nejen na souši. Na mořích bude vládnout bojové vozidlo WIG.

Jedná se o ekranoplán, tedy letadlo schopné vznášet se ve vzduchu v malé výšce nad vodní hladinou. Stroj, kterému se již začalo přezdívat Mořské monstrum, je návratem ke konceptu, který vyzkoušelo a opustilo Rusko během studené války. Nová generace obřích letadel klouzajících po vlnách, má americké armádě umožnit hlídkování na vzdálených mořích a oceánech.

Sovětský svaz stavěl taková vozidla v 60. letech minulého století, ale bez úspěchu. Pentagon však doufá, že tentokrát inovativní koncept spojení lodi a letadla v testu obstojí. Právě k tomu se vědci DARPA chystají, uvedl portál Aviation Week Defense.

Odborníci chtějí, aby „mořské monstrum“ bylo schopné přepravovat tanky a vojáky na dlouhé vzdálenosti. Vozidlo bude startovat a přistávat na vodě, takže nebude potřebovat tradiční dráhy. DARPA chce, aby nový WIG dokázal přepravit 100 tun nákladu, a to i za nepříznivého počasí a bouřek.

Zdroj: Aviation Week