Lékaři pracují na robotické vagíně. Ale ne na takové, jak si myslíte
Lékařští výzkumníci, kteří stojí za robotickou vagínou, vysvětlují, jak tento vynález v budoucnu pomůže lékařům lépe sloužit pacientům, píše server Vice.
Tradičně se studenti medicíny učí provádět pánevní vyšetření pomocí silikonových plastových modelů a nácvikem na souhlasících pacientkách a také na dobrovolnících z řad asistentů, kteří jsou vyškoleni k poskytování zpětné vazby.
Nová vyvíjená technologie by však mohla studentům poskytnout mnohem přesnější výuku a pomoci seznámit lékaře s širší škálou možných subjektů a stavů. Robotická vagína je vytvořena pomocí 3D počítačových modelů založených na lékařských skenech skutečných subjektů. Kombinací těchto digitálních modelů s robotickou haptickou technologií, což je druh technologie, která napodobuje hmat, mohou lékaři získat virtuální představu o různých tvarech dělohy, cystách a dalších vaginálních strukturách před provedením vyšetření na skutečném člověku.
Stážisté mohou získat zkušenosti nejen s normální anatomií, ale i s anatomií abnormální a nemocnou.
„Máme neomezený počet případů, protože můžeme nechat naskenovat velké množství subjektů. To znamená, že stážisté mohou získat zkušenosti nejen s normální anatomií, ale i s anatomií abnormální a nemocnou,“ řekl doktor Fernando Bello, vedoucí týmu pracujícího na projektu. Vysvětluje také, že robotický systém dokáže poskytnout jemnější zpětnou vazbu. Vizuální složka technologie pomáhá studentům spojit určité dotykové vjemy s příslušnou částí těla nebo cystou, místo aby něco cítili a špatně si popsali, co je vnímáno.
„Například pokud se stážisty zeptáme, zda cítí pravý vaječník, může říci, že ano, ale nemusí ho cítit. Tento systém dokáže zjistit, zda tomu tak je, či nikoliv.“ Doktor Bello říká, že systém může školitele varovat, pokud vyvíjejí příliš velký tlak, který by mohl pacientům způsobit nepříjemné pocity, nebo pokud nevyvíjejí dostatečný tlak, aby skutečně cítili dělohu a další struktury v pánvi. Vysvětluje, že současně probíhají studie, jejichž cílem je rozložit, jak se vlastně gynekologové stávají odborníky na vyšetření pánve.
Pánevní vyšetření představuje pro lékaře jedinečnou výzvu a vývoj technologie, která by lékaře naučila, jak je provádět, nebyl snadný. Jednou z výzev je rozmanitost ženské reprodukční anatomie.
Myšlenka je však taková, že tento nový robotický systém pomůže lékařům přesněji „vidět“ rukama, aby vyšetření pánve bylo pro pacienty nejen méně nepříjemné, ale také přesnější při odhalování časných příznaků onemocnění.
Zdroj: vice.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]