Podívejte se, jak ukrajinští vojáci rychle nabijí houfnici M777

Po 24. únoru 2022. Ukrajina obdržela desítky zbraňových systémů od přátel ze Západu. Jedním z nich jsou lehké houfnice M777. Záběry z fronty ukazují, s jakými problémy se Ukrajinci používající americké zbraně potýkají. Pro ně je každá vteřina rozdílem mezi životem a smrtí.

Mezi zbraněmi darovanými Američany byly i ultralehké houfnice M777 ráže 155 mm. Nizozemský blog Oryx, který katalogizuje vybavení zničené během války, uvádí, že na Ukrajinu bylo dodáno 136 strojů M777, z nichž 126 darovaly USA, šest Austrálie a čtyři Kanada. Lehké houfnice jsou dobré a účinné zbraně, ale vojenští analytici poukazují na několik nedostatků, kvůli kterým M777 trpí mnohem většími ztrátami než jiné, těžší dělostřelecké systémy.

Houfnice M777 mají nebezpečnou nevýhodu

Největší nevýhodou amerických houfnic je dlouhá doba potřebná k rozložení a sestavení zbraně. Nemá vlastní pohon ani pancéřování, takže je zranitelný ruskou protibaterijní palbou.

Největší nebezpečí hrozí v okamžiku, kdy M777 již odpálila raketu, čímž Rusům prozradila svou polohu. Je proto nezbytné co nejrychleji sestavit houfnici a stáhnout se z ohrožené oblasti. Zpravidla to trvá nejméně tři minuty, ale na sociálních sítích se objevilo zajímavé video, na kterém ukrajinští vojáci nabíjejí houfnici něco málo přes minutu:

Celá akce probíhala velmi efektivně – je vidět, že manipulace s M777 je pro tyto vojáky denním chlebem. Vynikající výcvik ukrajinských dělostřelců je velmi dobrou zprávou. Získané zkušenosti snižují pravděpodobnost, že se dostanete pod ruskou palbu. Mimochodem, záběry ukazují, že obsluha houfnic je těžká fyzická práce, která vyžaduje velké úsilí.

Výzbroj a náboje

Houfnice M777 je lehká zbraň určená k podpoře jednotek rychlé reakce (např. aeromobilních jednotek, lehké pěchoty). Váží asi 3 800 kg a musí ho obsluhovat sedm nebo dokonce osm vojáků. Střílí municí ráže 155 mm a jeho hlaveň měří něco málo přes šest metrů. Maximální rychlost střelby je až pět ran za minutu, ale v praxi je bezpečná hodnota jedna rána za 30 sekund.

Standardní střely mají dolet až 25 km, ale těžké dělostřelecké granáty M982 Excalibur s přesným naváděním mají dolet až 40 km. Ukrajinci je chtějí použít, protože výbušná hlavice Excaliburu váží asi 22 kg, což je dost na to, aby zničila nebo vážně poškodila ruské tanky a obrněná vozidla.

Jak uvádí server Fox News, v posledním balíčku pomoci od USA, který bude oznámen v nejbližších dnech, dostanou ukrajinští dělostřelci ještě více raket M982 Excalibur. Držme jim palce, aby je dokázali efektivně využít.