Pneumatika, kterou nepíchnete? Michelin takovou vyrobil

Na mnichovském autosalonu byl poprvé veřejně předveden prototyp pneumatiky Michelin bez vzduchu. Vývoj bude nyní pokračovat v USA, uvedl server Michelin Media.

Již téměř patnáct let je hrdě vystavena na stánku Michelin na každém autosalonu. Pneumatika, kterou nelze propíchnout, protože je zcela bez vzduchu. Nikdy však nebyla použita v silničním provozu a už vůbec ne nabízena k prodeji.

Všichni byli zvědaví, zda bude tato inovace vůbec někdy uvedena na trh. Příliš složité na implementaci? Ano i ne. Nezapomeňte, že je zakázáno, aby se hloubka dvou pneumatik na stejné nápravě lišila o více než 5 mm, takže výměna jedné z nich často vede k výměně druhého páru. Pneumatika odolná proti propíchnutí je prozatím vyhrazena pro několik specifických strojů, zejména zemědělských.

200 milionů propíchnutých pneumatik ročně

Proto bylo překvapením, že první ukázka pneumatiky v akci se uskutečnila na mnichovském autosalonu IAA Mobility, který se konal letos v září 2021. V rámci komunikace francouzského výrobce o mobilitě zítřka byl namontován na elektrickou verzi vozu Mini. A proto již není možné ignorovat 200 milionů pneumatik, tedy 2 miliony tun, které každoročně skončí na skládkách v důsledku defektu. Původní název „Movin’On“ byl změněn na Uptis pro unikátní systém pneumatik odolných proti propíchnutí.

Design je velmi originální: nejedná se pouze o pneumatiku, ale o sestavu kola a pneumatiky. Hliníkové kolo je pokryto nosnou konstrukcí z kompozitního materiálu ze skelné pryskyřice a běhounem. Při přejezdu nerovnosti se tato struktura deformuje, stejně jako vzduchem naplněná kostra běžné pneumatiky. Pneumatiku bez vzduchu však propíchnutí neovlivní.

V prodeji od roku 2024

Další fáze vývoje se neuskuteční ve Francii, ale ve Spojených státech: Michelin spojil své síly s koncernem General Motors, aby provedl testy. Začali elektromobilem Chevrolet Bolt, městským vozem, který by se mohl brzy prodávat ve Francii pod značkou Opel. Práce na pneumatice odolné proti propíchnutí budou pokračovat dva roky v Las Vegas v reálném provozu. Michelin slíbil uvedení na trh v roce 2024.

Zdroj: michelinmedia.com