Obří atrakce v Las Vegas. Největší LED koule na světě bude sloužit jako zábavní centrum nové generace. Dominanta města Sphere se poprvé rosvítila

Na pobřeží Las Vegas se objevila nová obrovská koule, kterou nelze přehlédnout. V rámci speciální show na oslavu 4. července se vůbec poprvé rozsvítila nejnovější dominanta města. Jak píše CNN travel, Sphere se veřejnosti otevře až za téměř tři měsíce, kdy ji hudební skupina U2 pokřtí sérií koncertů. Očekávání však rostou.

Co přesně ale koule je a proč ji všichni chtějí vidět?

Sphere je nové zábavní místo v Las Vegas a největší LED obrazovka na světě.

Oficiálně se jmenuje Exosphere (ale zkráceně Sphere) a je to zábavní centrum nové generace s obrovskou, plně programovatelnou vnější LED obrazovkou. Sphere má přibližně 1 200 000 LED panelů a každý panel obsahuje 48 jednotlivých LED diod schopných zobrazit 256 milionů různých barev.

Budova je vysoká 112 m, na šířku má 157 m a venkovní displej zabírá plochu neuvěřitelných 54 000 m². Uvnitř se nachází 76 m vysoká projekční stěna s plochou 15 000 m² rozprostírající se okolo hlediště. V přepočtu vyšla na 43,7 miliardy korun.

Celý komplex má být otevřen až na konci září letošního roku. Od července se ale na kupoli promítá široký záběr vizuálních efektů. Vůbec poprvé se veřejnosti schopnosti této multimediální budovy představily 4. července během oslav Dne nezávislosti.

Co umí?

Na oslavě 4. července se ukázaly možnosti Sphere. Přehlídka osvětlující oblohu začala uvítáním „Hello World“. Následoval ohňostroj, animace hvězd, pruhů a dále pestrá nabídka grafických prvků od živých podvodních scén až po živě texturované měsíční povrchy. Naplno se tak ukázala všestrannost tohoto jedinečného plátna.

A co je uvnitř?

Zábavní centrum má údajně kapacitu 18 000 lidí, je vybavena vysokými LED obrazovkami a 160 000 reproduktory, aby se každý cítil jako na nejlepším místě v sále. Efekt doplní vibrující židle, které budou odpovídat dění na obrazovce.

Na co se můžeme těšit?

Jak je uvedeno na webu Delicious, Sphere bude promítat aktivity v souvislosti s důležitými událostmi v Las Vegas. Na konci letošního roku U2 oznámila pět koncertů v rámci projektu „U2: UV Achtung Baby Live“, který od 29. září oficiálně areál otevře.

V říjnu se uskuteční první Sphere Experience s názvem Postcard from Earth. Očekává se, že v režii Darrena Aronofského půjde o strhující a napínavou prohlídku planety.

Během listopadové Velké ceny Formule 1 v Las Vegas předvede Sphere animace související se závodem.

Jinak bude Sphere denně zobrazovat širokou přehlídku od rituálů, jako je východ a západ slunce, přes působivé kampaně značek až po úchvatné momenty vázané na roční období. Například o Halloweenu se může proměnit v obří dýni a o Vánocích ve sněhovou kouli.

Zdroje: CNN travel, delicious.com