Nový virus z Íránu vyžaduje více než 100 000 dolarů výkupné

Ransomware nebo malware, který šifruje data a vydírá výkupné od obětí, stále více ohrožuje podniky. Nejnovější takový virus, nazvaný Pay2Key, by se mohl stát novým ohrožením evropských společností, říkají vědci.

Šifrovací software, který nedávno zaútočil na izraelské a evropské společnosti, byl spojen s íránskými kyberzločinci.

Minulý týden vydali vědci společnosti Check Point varování týkající se nového, dosud nepoznaného kmene ransomwaru, který šifruje počítače obětí za méně než hodinu. Šetření ukázalo, že hackeři se zaměřili hlavně na izraelské společnosti, ale nové důkazy naznačují, že hackeři se zaměřili také na evropské společnosti.

Doposud se rozhodly zaplatit výkupné čtyři oběti Pay2Key, což vědcům z Check Point umožnilo sledovat převedené peníze. Ve spolupráci s analytickou firmou Whitestream, analytici sledovali sekvence bitcoinových transakcí na íránský trh s kryptoměnou Excoino.

Útočníci ransomwaru nejen šifrují vaše data a požadují výkupné, aby znovu získali přístup, ale také hrozí, že vaše data zveřejní na internetu, pokud nebudou splněny jejich podmínky. Požadavky na výkupné jsou za 7-9 bitcoinů, tedy 110–140 tisíc dolarů. Doposud se stalo obětí sedm izraelských společností a možná jedna italská společnost. Vědci společnosti Check Point očekávají rychlý nárůst počtu útoků mimo Izrael.