Nový minomet 2S42 Lotus byl spatřen s klecemi. Je poháněn dieselovým motorem, dojezd má 500 km

Rusové nejspíš posílají na frontu nový samohybný minomet 2S42 Lotos, píše web TopWar. Vysvětlujeme schopnosti tohoto nově vyrobeného zařízení.

Transport zbraní byl spatřen na blíže neurčeném místě v Rusku. Tamní armáda nehlásí, že by byl Lotos odeslán na frontu, ale vybavení děla mřížemi, které mají zabránit útokům shora pomocí dronů, by mohlo s největší pravděpodobností znamenat, že minomet brzy vyrazí do boje.

2S42 Lotos spatřen při přepravě

Kromě výše zmíněného detailu, který může naznačovat plány na nasazení Lotosu do boje, totiž namontované protiletadlové klece, si minomet 2S42 zaslouží pozornost také vzhledem k tomu, že jde o jeden z nejnovějších kusů techniky v ruské armádě. Ukrajinci zároveň nezveřejnili fotografie a videa potvrzující jeho přítomnost na frontě za poslední dva roky války, a proto může být minomet viděn na záběrech níže jedním z prvních, které na Ukrajinu dorazí.

Projekt 2S42 Lotos byl poprvé odhalen během vojenského fóra Army-2017, zatímco jeho prototyp byl předveden v roce 2019. Testování zbraně mezitím začalo v srpnu 2023. Po důkladných testech na souši a ve vodě čekalo inženýry ještě hodně práce, protože při testech byly zjištěny problémy s palubní elektronikou, nabíjecím systémem a podvozkem. Na základě zkušeností z války na Ukrajině bylo provedeno mnoho úprav, píše server Army Recognition.

Minomet je poháněn dieselovým motorem 2W-06-2 o výkonu 450 koní, který má pohánět konstrukci až do rychlosti 70 km/h. Plná palivová nádrž zase zaručuje dojezd přibližně 500 km. Výzbroj Lotosu přitom zahrnuje minomet 2A80-1 ráže 120 mm (s dostřelem více než 13 km) a kulomet ráže 7,62 mm.

Zdroj: redakce, topwar.ru, armyrecognition.com