Kolik „žere“ tank? Spotřeba je obrovská

Většina tanků je poháněna pásy namísto kol. Charakteristickým rysem pásů je, že se mohou co nejvíce podílet na tlaku vozidla, aby se dosáhlo větší podpory. Styčná plocha pásů se zemí zároveň způsobuje, že pásové vozidlo klade větší třecí odpor ve srovnání s kolovým vozidlem. To je důvod, proč má větší spotřebu paliva, uvádí server iNews.

Většina tanků použije jako zdroj energie vysoce výkonné dieselové motory. Důvodem je velký průměr válce a velký zdvih, takže výkon je stabilní a klidný. Problémem je, že spotřeba paliva je obrovská.

Jakou má tank výdrž ?

Palivová nádrž tanku Leopard 2 má objem 1 100 litrů. Operační dojezd Leopardu 2 je 550 kilometrů, což je pouze nejdelší vzdálenost, které lze dosáhnout jízdou po silnici. Tato skutečnost se spotřebou paliva na 100 kilometrů příliš nesouvisí. Ve zprávě švédské armády se uvádí velmi důležité sdělení – tank Leopard 2 má při jízdě v terénu výdrž pouze 161 kilometrů.

Důvody jsou tři. Za prvé, pokud je tank nejúspornější při jízdě konstantní rychlostí, můžete postupovat na větší vzdálenost relativně vysokou rychlostí.

Druhým bodem je, že pokud je tank v terénu, musí se neustále snižovat a zvedat podle toho, jak se terén vlní a tank kopíruje terén. Spotřeba paliva je tím pádem obrovská..

Za normálních okolností se spotřeba paliva v nádrži nepočítá v hodnotě na sto kilometrů, ale počítá se jako spotřeba paliva na kilowatthodinu. Leopard 2 má výkon 1500 koňských sil, což odpovídá 1100 kilowattům, zatímco spotřeba paliva motoru Leopard 2 v kW-h je 245 gramů (maximální výkon). Jinými slovy, motor Leopardu 2 může při maximálním výkonu spotřebovat 269,5 kg paliva za hodinu. Palivová nádrž tanku Leopard 2 pojme 1 100 litrů nafty, což odpovídá 880 kilogramům paliva. Při maximálním výkonu dojde Leopardu 2 palivo přibližně za 3 hodiny a 15 minut.

V testovacích podmínkách švédské armády činila průměrná spotřeba paliva tanků Leclerc 1380 litrů na 100 kilometrů, což je mnohem více než 720 litrů tanku Leopard 2.

K dispozici jsou také údaje o americkém tanku M1 Abram. Tehdy se uvádělo, že objem palivové nádrže tanku M1 je 1900 litrů. Díky použití plynových turbín se dojezdová vzdálenost tanku přiblížila na 50 kilometrů oproti tanku Leopard 2 s palivovou nádrží o objemu pouze 1100 litrů. Ten může ujet pouze 500 kilometrů.

Samozřejmě se stále jedná o údaje na papíře. Vzhledem k tomu, že výstupní otáčky samotné plynové turbíny jsou stabilnější, může dojezdová vzdálenost tanku M1 dosáhnout 200 kilometrů, což je mnohem více než u Leopardu 2. Lze dokonce říci, že jde o tank s velmi nízkou spotřebou paliva.

Zdroj: iNews