Nový izraelský počítačový systém ručních zbraní zpřesní střelbu. Je prvním počítačovým ručních palných zbraní na světě

Společnost Israel Weapons Industries (IWI) začátkem tohoto měsíce oznámila spuštění svého systému Arbel, prvního počítačového systému ručních palných zbraní na světě. Systém má automaticky uvolňovat náboje s větší šancí zasáhnout cíl.

Systém Arbel se skládá z počítače, modernizované elektronické spouště se senzory, nového režimu střelby a vyjímatelné baterie. Společnost tvrdí, že tento systém může zvýšit smrtelnost, přesnost a schopnost přežití vojáka až třikrát.

Při srovnávacích testech bylo například zjištěno, že zatímco v automatickém režimu jsou zasaženy tři z deseti výstřelů, v režimu Arbel je jich zasaženo devět. Doba zásahu cíle se rovněž zkrátila z 10 na 0,5 sekundy. Tyto vlastnosti umožňují i unaveným vojákům využít během boje oněch krátkých „oken příležitosti“, která jim umožňují zasáhnout cíl, který se v jejich zorném poli pouze „mihl“. Znamená to také menší spotřebu munice, což znamená snazší logistiku.

Kromě toho je armáda se systémem Arbel schopna lépe bojovat s malými bezpilotními letouny – během ostré střelby ve velmi krátké době byl bezpilotní letoun třikrát zasažen, spadl a zřítil se.

Systém Arbel již byl certifikován a dalším krokem je zahájení sériové výroby. Může být integrován do ručních zbraní jiných výrobců a testy již probíhají v zahraničí, především v západní Evropě. Probíhají také oficiální testy za účasti amerických speciálních jednotek.

Zdroj: Defence Express