Pozoruhodný letoun s kolmým vzletem a přistáním se vymyká všem dosavadním zvyklostem

Na australském veletrhu Avalon Air Show 2023 představily místní divize BAE Systems a Innovaero neobvyklý bezpilotní letoun. Pozoruhodný stroj s názvem Strix se vyznačuje jak svým aerodynamickým uspořádáním, tak způsobem vzletu a přistání. Neobvyklý je i původ jeho jména, které má daleko ke standardu.

Bezpilotní letoun Strix odkazuje na dravce puštíka, který se v řecké mytologii objevuje v podobě syčící sovy, jež saje krev nemluvňatům. Není to však jen jméno, co dělá z australského letounu pozoruhodný kus vybavení.

Strix má rozpětí křídel 4,5 metru a trup dlouhý 2,6 metru. Křídla jsou k trupu připojena pod úhlem, což vytváří uspořádání, které poněkud připomíná obrácený letoun Pulawski, charakteristický pro polské stíhací letouny z doby před druhou světovou válkou, jak píše server Breaking Defense.

Takto tvarovaná křídla vytvářejí prostor umožňující zavěšení různých typů výzbroje. Zadní křídlo má tvar písmene V a celkem čtyři vrtule jsou umístěny na obou křídlech a na koncích ocasní plochy.

Bezpilotní letoun má také pevný podvozek umístěný na velmi dlouhých výztuhách. Díky tomuto řešení je Strix, stojící na zemi, nasměrován vzhůru pod velkým úhlem. Toto řešení má zajistit možnost vertikálního vzletu a přistání.

V kombinaci s možností přepravovat bezpilotní letoun ve standardním kontejneru se tak australské zařízení stává nezávislým na drahé a smysluplné infrastruktuře.

Při prázdné hmotnosti 900 kg je Strix schopen nést 160 kg užitečného nákladu. To může zahrnovat střely APKWS II, Brimstone nebo Hellfire a také 50kg klouzavé bomby vyvinuté speciálně pro letoun Strix. Nakonec se očekává, že Strix bude mít také odpalovací zařízení hydroakustických bójí, takže bude schopen, buď sám, nebo ve spolupráci s jinými, rovněž pilotovanými letouny, odhalovat a bojovat proti ponorkám.

Bezpilotní letoun předvedený v Austrálii má prozatím podobu makety v plném měřítku. Současně probíhají práce na stavbě prototypu. Očekává se, že vývoj konstrukce bude dostatečně rychlý, aby první Strikes mohl být v provozu v roce 2026.

Zdroj: redakce; Breaking Defense