„Noční lovec“ Mil Mi-28 je už 41 let na bojové scéně. Ruský vrtulník má robustní konstrukci a vysokou úroveň obrnění

V roce 2023 slaví Mi-28N „Noční Lovec“, ruská obdoba slavného Apache, přes čtyři desetiletí služby. Tento ikonický útočný vrtulník zůstává klíčovou součástí ruské vojenské moci.

Vrtulník Mi-28N, známý jako „Noční Lovec“, je výsledkem ambiciózního sovětského projektu, který měl za cíl vytvořit vrtulník specificky pro útočné mise. Významný pro svou robustní konstrukci a vysokou úroveň obrnění, Mi-28N kombinuje smrtící výzbroj s unikátními schopnostmi pro noční operace.

Mi-28N vychází z požadavku na vrtulník schopný efektivně zasahovat proti moderním tankům. Vývoj byl motivován potřebou nahradit starší modely, jako je Mi-24, a reagovat na pokroky v západní vojenské technice. Vrtulník vyniká kombinací vysoké rychlosti, obratnosti a pancéřové ochrany, což z něj činí ideální nástroj pro moderní bojiště, píše portál Military Blog.

Mi-28 má konstrukci podobnou Apache – úzký trup a tandemovou kabinu posádky. Zajímavým prvkem je mini transportní kabina v trupu, která umožňuje evakuaci až tří osob. Vrtulník je vybaven pancéřováním odolným vůči střelám do kalibru 23 mm a piloti mají sedadla schopná absorbovat nárazy při dopadu. Mi-28 je úzce specializován pro boj s obrněnými vozidly a tanky a není určen pro převoz osob nebo nákladu jako Mi-24. Maximální rychlost vpřed činí asi 300 km/hod, rychlost do boku a vzad asi 100 km/hod.

Mi-28N je standardně vyzbrojen jednohlavňovým 30mm kanónem 2A42-2 s kapacitou 250 nábojů. Pod křídly má čtyři závěsné body pro nošení až 2300 kg výzbroje, včetně různých bomb, raket a systému protitankových střel Ataka. Hlavní slabostí Mi-28 je absence radiolokátoru, i když existují varianty s radarem.

Mi-28NM představuje významný krok vpřed v modernizaci Nočního Lovce, přinášející vylepšené sensory, lepší obranné systémy a integraci s nejnovějšími typy munice. Tato modernizace zvyšuje efektivitu Mi-28N v různých bojových scénářích.

Zdroj: Wikipedia; Military Blog