Rusko asi nahání strach sousedům. Estonsko nakupuje izraelské obranné rakety Blue Spear

Raketový systém představují výrobci veřejnosti na právě probíhající Airshow v Singapuru, informuje web Defense News.

Rostoucí napětí mezi Ruskem a sousedními zeměmi zřejmě urychluje nákupy obranných systémů. Takovou zemí je například i Estonsko, které znovu získalo nezávislost v roce 1991 po zhroucení Sovětského svazu a od roku 2004 je členem Evropské unie.

Estonská armáda kupuje rakety Blue Spear (Modré kopí) na zlepšení pobřežní obrany. Obranný systém vyrábí sdružení izraelských firem Proteus. Informaci potvrdil generální ředitel sdružení Ron Tryfus. „Smlouva se týká raket země-země pro ochranu pobřeží Estonska. Lze je odpálit ze země i z moře,“ uvedl.

Estonský ministr obrany Kalle Laanet si od izraelských zbraní slibuje podstatné zlepšení pobřežní obrany země. „Jedná se o jeden z nejsložitějších i nejmodernějších zbraňových systémů všech dob a obrovský skok vpřed pro estonské obranné síly. Jsem velmi rád, že Estonsko může takovéto technologie využívat,“ řekl.

Zbraňový systém bude tvořit základní kámen estonské námořní obrany v nadcházejících desetiletích. Blue Spear jsou pokročilé rakety, které mohou přesně fungovat za všech povětrnostních podmínek s doletem na vzdálenost téměř 300 kilometrů. 

Střely mají inteligentní hledače a společnost tvrdí, že jsou imunní vůči rušení GPS, protože létají vysokou podzvukovou rychlostí. Jsou navržené tak, aby obstály ve všech situacích, a to i v případě, že se postaví proti stále sofistikovanějším protiopatřením. Střely lze použít proti lodím i proti pobřežním cílům v přímořských oblastech. Estonsko si vybralo Blue Spear pro pobřežní obranu a bude instalovat systém na nákladní automobily převážející odpalovací boxy.

Zdroj: Defense News