Nezničitelné ukrajinské tanky T-84: rok války s Ruskem beze ztrát

Uplynul rok války, a přesto se na frontě stále nachází technika, kterou se Rusům nepodařilo zlikvidovat. Jedním z nich jsou nejlepší ukrajinské tanky T-84U a T-84 Oplot. Vysvětlíme vám, co dokážou.

Tanky T-84, které jsou vrcholem evoluce strojů rodiny T-80, ačkoli jich je velmi málo (mluvíme jen o několika jednotkách), si zatím vedou při likvidaci Rusů v případě absence odpalu velmi dobře.

Ukrajina pravděpodobně používá v boji šest tanků T-84 Oplot a nejméně jeden T-84U (jeden byl dokončen 12. srpna 2021). První z nich je nejlepším výtvorem závodu Malyšev sídlícího v Charkově (za války byly zničeny) a druhý je velmi hlubokou modernizací tanků T-80UD, což je ekonomičtější řešení, kde byl jako kompromis ponechán karuselový nakládací stroj, který je pro posádku nebezpečný.

Tento problém se naopak netýká tanku T-84 Oplot, jehož zásobník munice pro 28 kanónů je oddělen od osádky, jako je tomu u moderních západních tanků. Hlavní výzbroj však tvoří kanon KBA-3 ráže 125 mm, jehož střelec má k dispozici moderní termovizní zaměřovač a tank umožňuje provoz v režimu lovec-zabiják, jak píše server Military Today.

To je již standardem u moderních tanků, např. u tanku Leopard 2A6, kde velitel může vyhledat cíl vlastním panoramatickým zaměřovačem a automaticky k němu navést kanon, přičemž konečné korekce ponechává na střelci. Tento způsob činnosti výrazně zkracuje časovou prodlevu mezi zjištěním cíle a střelbou.

Ukrajinské tanky T-84 Oplot navíc používají unikátní variantu reaktivního pancíře „Duplet“. Zjednodušeně řečeno se jedná o dvouvrstvou verzi „nože“ používaného mimo jiné na tancích T-64BM, založenou na použití kumulativních náloží. Ty umožňují použití mnohem silnějších stěn nábojů generujících větší střepiny a mohou také poškodit nebo rozřezat na kusy kinetický penetrátor. Dvě vrstvy jsou naopak účinné proti tandemovým střelám s kumulativní hlavicí.

Cenou za tuto účinnost je však složitost výroby a mnohem vyšší hmotnost takového štítu, takže T-84 Oplot váží přibližně 51 tun ve srovnání se 47tunovým T-90M Proriv-3, rovněž vybaveným dvojitým reaktivním pancířem (Relikt). Z tohoto důvodu má ukrajinský tank také výkonnější dieselový motor o výkonu 1 200 koní, který má kompenzovat tuny navíc.

Zdroj: redakce – autorský článek, military-today.com, Wikipedia