Německo představuje platformu MGCS. Jedná se o nástupce Leoparda 2

MGCS (Main Ground Combat System) je pozemní bojová platforma vyvíjená ve spolupráci Francie a Německa, která má nahradit tanky Leclerc a Leopard 2. Ačkoli je vývoj MGCS mezinárodním programem, Německo se rozhodlo představit vlastní vizi budoucího vybavení. Jak se liší od dnešních tanků?

Podle Bundeswehru je MGCS mnohem lehčí platformou než tanky, které jsou v současnosti ve službě. To je v souladu s celosvětovým trendem snižování hmotnosti tanků budoucnosti: nová bojová vozidla mají být především co nejmobilnější, píše portál ESUT.

Na rozdíl od strojů, které jsou v současnosti ve službě, má přežití na bojišti zajistit nikoli silný a těžký – pancíř, ale řada dalších faktorů. Patří k nim vysoký situační přehled, systémy radioelektronického boje, jakož i pasivní (pokročilé maskování, prvky stealth) a aktivní obranné systémy.

MGCS jako nástupce Leopardu 2
Nová bojová platforma neměla vážit více než 50 tun (hmotnost moderních západních tanků je v současnosti 65-70 tun). Hybridní pohonný systém má poskytovat velmi vysoký měrný výkon až 36 k/t, píše portál EURO-SD.

Výzbroj tanku budoucnosti v podobě 130 nebo 140mm kanonu má být umístěna v bezosádkové věži. Při tomto řešení bude celá posádka zaujímat místa v korbě, co nejníže (podobně jako u ruského tanku T-14 Armata), a malý prostor zabraný lidmi umožní, aby byl prostor pro posádku dobře pancéřován při zachování nízké hmotnosti celého vozidla.

Kromě přímého nástupce moderních tanků MGCS vyvine také vozidlo s posádkou vyzbrojené protitankovými řízenými střelami a také vozidlo bez posádky určené k nepřímé palbě – pravděpodobně s využitím cirkulující munice nebo dálkových PPK. Všechna vozidla mají mít otevřenou modulární konstrukci, která usnadní servis a opravy i budoucí modernizaci.

Dlouhé čekání na tank budoucnosti
Pomalé tempo, jakým program MGCS probíhá, a názorové rozdíly mezi francouzskými a německými partnery ovlivňují rozhodování zemí, které by potenciálně mohly mít zájem se k nadnárodnímu projektu připojit.

V důsledku toho se například Velká Británie místo čekání na supertank budoucnosti rozhodla pro ad hoc řešení, tank Challenger 3, který bude k dispozici během několika let.

Zdroj: ESUT, EURO-SD