Panzerfaust-3 se bude vyrábět na Ukrajině. Rozdrtí i pancíř na tancích T-90M, které Putin vychvaloval jako „nejlepší na světě“

Zástupce společnosti Dynamit Nobel Defence GmbH (DND) uvádí, že probíhají jednání s ukrajinskou společností Ukrajinský obranný průmysl (JSC) o licenční výrobě vysoce účinného protitankového granátometu Panzerfaust-3 (PzF-3). Ten patří mezi jedny z největších nočních můr ruských tankistů, píše web Army Technology.

Ukrajinci jsou s těmito zbraněmi obeznámeni, neboť v roce 2022 obdrželi značný počet odpalovacích zařízení a granátů pro ně z Německa, Itálie a Nizozemska. Ty patřily vedle Javelinů a NLAW k nejlepším ručním protitankovým kompletům na obranu Kyjeva proti ruským tankům.

Protitankové samonabíjecí granátomety Panzerfaust-3 (PzF-3) jsou výrobkem německé společnosti Dynamit Nobel Defence (DND). Proces jejich konstrukce a výroby začal v roce 1986. Po šesti letech intenzivní práce byly výsledky tohoto úsilí v roce 1992 zařazeny do výzbroje Bundeswehru. Granátomety PzF-3 používají také vojáci z různých zemí, například z Nizozemska, Itálie, Japonska a Švýcarska.

Konstrukčně jsou bezzákluzové protitankové granátomety PzF-3 opakovaně použitelnými zbraněmi, stejně jako oblíbené a známé granátomety RPG-7. Po vystřelení granátu nemusí voják hledat nový, zcela nabitý granátomet. Musí pouze vyměnit trubku spolu s granátem. Další obrovskou výhodou granátometu PzF-3 je, že z něj lze bezpečně střílet i z vnitřních prostor budov (je potřeba asi 2 metry prostoru), což v případě například granátometu RPG-7 může skončit vážným zraněním nebo dokonce smrtí střelce.

Použité granáty mají velký průměr, až 110 mm, a v případě verze IT s prekurzorem (špejle viditelná na fotografiích) jsou schopny propálit přibližně 90 mm pancéřové oceli chráněné reaktivním pancířem. Použitý prekurzor je schopen rozdrtit i dvouvrstvé pancéřové reaktivní štíty typu Relikt používané mimo jiné na tancích T-90M, které sám Putin vychvaloval jako „nejlepší na světě“.

Za zmínku stojí, že granátomety PzF-3 jsou jednoduché neřízené protitankové zbraně s účinným dostřelem do 400 metrů, i když tuto vzdálenost lze zvýšit pomocí zaměřovacího modulu Dynarange. Nabitý granátomet PzF-3 váží necelých 13 kg, z čehož 3,9 kg váží samotný protitankový granát.

Zdroj: redakce, army-technology.com