Rusové používají kouřovou clonu. Chrání je před ukrajinskými drony

V nedávné době se na sociálních sítích objevily záběry ukazující hustou kouřovou clonu, kterou ruské jednotky vytvořily. Tento obranný manévr byl pravděpodobně proveden v reakci na hrozbu útoků ukrajinských dronů FPV (first person view), které jsou známé svou schopností provádět přesné útoky na zemní cíle, píše portál Interesting Engineering.

Technika za kouřem: Generátory TDA-3

Rusko k vytvoření této kouřové clony využilo vozidla TDA-3. Tyto speciálně upravené vozidla jsou schopny rychle generovat kouř, který znesnadňuje vizuální i radarové sledování. TDA-3 je vylepšením předchozí verze TDA-2K a je vybaveno moderními aerosoly, které mohou efektivně maskovat vojenskou techniku jak před přímým, tak radarovým pozorováním.

Výkon a efektivita TDA-3

TDA-3, montované na šestikolovém nákladním automobilu KamAZ-5350, je sestaveno z několika modulů, včetně nádrží na kouřovou směs a zařízení pro její aplikaci. Výkon vozidel je impozantní – spotřeba kouřové složky dosahuje 13 kg za minutu, což umožňuje vytvářet clony trvající až šest hodin v závislosti na použité směsi.

Tato taktika „maskirovky“ neboli operační kamufláže je stále častěji využívána ruskými silami, a to zejména v oblastech, kde jsou aktivní ukrajinské bezpilotní letouny. Její efektivita v bojových podmínkách, ačkoliv obtížně kvantifikovatelná, poskytuje jednotkám důležitou strategickou výhodu v minimalizaci rizik způsobených vzdušnými útoky.

Jak poznamenává obranný magazín TopWar, vozidla TDA-3 jsou nejen technologicky vyspělá, ale také vybavena sadou meteorologických zařízení, které zajišťují jejich optimální nasazení v různých povětrnostních podmínkách. Příprava systému na spuštění trvá přibližně pět minut, což umožňuje rychlou reakci na měnící se taktickou situaci na bojišti.

Zdroj: Interesting Engineering; TopWar