Nejlepší ruské tanky T-80BVM na frontě. Jejich výroba začala teprve v roce 2017. Mohou ohrozit starší Leopardy

Tanky T-80BVM jsou jedním z nejnovějších přírůstků ruského arzenálu, jejichž výroba začala v roce 2017. Před invazí na Ukrajinu jich Rusko údajně mělo asi 200.

Zatím není jasné, kolik těchto vozidel bylo na začátku bojů plně funkčních. Uváděné ztráty jsou podle údajů shromážděných skupinou Oryxspioenkop nejméně 121 jednotek, potvrzených fotograficky.

Modernizace tanků T-80BVM spočívá v přestavbě starších modelů T-80BV, které jsou kromě generální opravy upraveny pro použití delších střel APFSDS, mají elektrický mechanismus otáčení věže a dostávají těžký dvouvrstvý reaktivní pancíř Relikt, poskytující ochranu i proti střelám s tandemovou kumulativní hlavicí.

Vrcholem však byl pokročilý systém řízení palby Pine-U využívající termovizní kameru třetí generace Catherine-FC od francouzské společnosti Thales. Ty jsou však pro Rusy kvůli sankcím nedostupné, takže se pravděpodobně použijí konkurenční řešení z Číny nebo jiných zdrojů s horšími parametry.

Za zmínku stojí, že tanky T-80BV jsou lépe pancéřované než stroje rodiny T-72 a T-90, které jsou po vybavení novým reaktivním štítem schopny přežít několik zásahů FPV dronem, jak je vidět na videu níže. Samozřejmě existují i slabá místa, kdy zásah odpálí zásobník munice, ale takové případy jsou vzácnější než u strojů rodiny T-72/T-90.

Tanky rodiny T-80 mají navíc plynovou turbínu, která zajišťuje lepší pohyblivost než dieselový motor. Plynová turbína totiž okamžitě dosahuje maximálního točivého momentu, čímž si tato konstrukce vysloužila přezdívku „létající tank“.

Na druhé straně verze 2023 ukazuje výrazný kryt, který má poskytovat ochranu proti granátům PG-7VL svrženým vertikálně z dronů Baba Jaga, a Rusové měli používat systém elektronického boje k lokalizaci a rušení dronů FPV. Skutečná účinnost tohoto systému se může lišit v závislosti na tom, zda se Ukrajincům podaří upravit řídicí signál dronů tak, aby fungoval mimo dosah rušičky.

Tanky T-80BVM, které Rusové obdrželi, jsou jedny z nejnebezpečnějších strojů, s nimiž se Ukrajinci mohou setkat, a mohly by představovat velkou hrozbu i pro staré verze tanků Leopard 2A4, jejichž technologická úroveň sahá až do 80. let minulého století. Jinak je tomu s novějšími variantami tanků Leopard 2A6, které již T-80BVM převyšují ve všech ohledech.

Navzdory obrovským ztrátám tanků se je Rusové snaží obnovit masivní renovací starých v kombinaci s výrobou nových strojů, píše web Army Recognition. Pro druhou kategorii Rusové oznámili dodávku várky tanků T-80BVM (2023) na frontu. Představujeme výkony těchto strojů.

Rusové již ztratili více než 3 000 tanků, z nichž více než 200 bylo zničeno v posledních měsících. Ztráty se doplňují dvěma způsoby – jednak se do služby vracejí staré tanky ze zásob, a to i takové modely, jako jsou T-62 nebo T-54/55, a jednak probíhá výroba nových konstrukcí, jako jsou T-72B3, T-90M nebo právě T-80BVM.

Várku posledně jmenovaného právě dodala továrna v Omsku. Tanky jsou vybaveny protiletadlovým krytem a systémem elektronického boje, který má zvýšit jejich šance na přežití útoku roje bezpilotních letounů FPV.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, Wikipedia