Rusko má problém se stavěním nových tanků. Co jim chybí?

Dmitrij Medveděv, bývalý ruský prezident a nyní místopředseda Rady bezpečnosti, navštívil závod korporace Uralvagonzavod v Nižním Tagilu, který vyrábí tanky T-72B3 a T-90M. V návaznosti na tuto návštěvu politik navrhl, aby dodavatelé, kteří nedodržují podmínky státních zakázek, mohli být pohnáni k odpovědnosti, včetně trestního stíhání.

Ukrajinská služba Defense Express upozorňuje, že hrozby ruského představitele se v podstatě týkají splnění požadovaného počtu tanků. Splnění těchto podmínek však může být obtížné, protože Moskva kvůli uvaleným sankcím nemá k dispozici západní komponenty potřebné k výrobě těchto vozidel.

Problémy ruského zbrojního průmyslu

Medveděv prý prohlásil, že s inspekcí přijel na osobní pokyn Vladimira Putina jako vrchního velitele. Oficiálnímu představiteli byla ukázána řada trupů rozestavěných tanků T-72B3 a T-90M Proriv. Po návštěvě politik prohlásil, že dohled nad cíli stanovenými vládou bude pokračovat.

Před válkou bylo tempo modernizace ruských tanků přímo závislé na dodávkách západních komponentů, mimo jiné matric pro zaměřovače kanónů Sosna-U. Před invazí na Ukrajinu byly všechny tyto komponenty dodávány včas: Rusové byli schopni modernizovat až 50 tanků T-80BWM a až 170 tanků T-72B3 ročně. Jakmile začala válka, začaly platit západní sankce. V té době klesla výroba na jednu sérii T-80BWM na celý rok 2022 a modernizace T-72B3 byla zastavena.

Rusko přichází o své nejlepší tanky

Podle ukrajinské strany Moskva od začátku invaze ztratila již více než 2600 tanků. Kromě starších modelů obránci ničí nebo se zmocňují nejnovějších vozidel z rodiny T-80 a, považovaných za nejlepší Putinovy tanky, T-90M Proriv.

Skupina Oryx, která dokumentuje opotřebení a ztráty vojenské techniky, spočítala, že Ukrajinci již zničili nebo ukořistili celkem 54 exemplářů tanku T-80BWM, který vstoupil do služby v ruské armádě teprve před třemi lety. Oproti předchozím variantám má mít vylepšený kanón ráže 125 mm a výkonnější plynový turbínový motor o výkonu 1 250 koní. Tank je také vybaven kulometem PK/PKM ráže 7,62 mm a velkorážovým kulometem NSW ráže 12,7 mm.

Zdroj: Defense Express