Nastane revoluce v energetice? Číňané vytvořili umělé slunce

Může to být vynález, který změní život na Zemi. Čínští vědci se přibližují k vytvoření umělého slunce. Zařízení umístěné ve fyzikálním ústavu v Čcheng-tu na jihozápadě S‘-čchuanu nedávno překonalo rekord.

Čínským vědcům se v něm podařilo získat teplotu plazmy 120 milionů stupňů Celsia a udržovat ji po dobu 101 sekund. Cílem je napodobit procesy uvnitř hvězd a vytvořit tak zdroj energie pro celý svět.

Změní umělé slunce život lidstva? Čínští vědci vytvořili životodárnou hvězdu. A dokázali to celkem dobře, protože právě překonali světový rekord. V zařízení zvaném umělé slunce bylo možné dosáhnout teploty plazmy 120 milionů stupňů Celsia a udržovat tuto teplotu po dobu 101 sekund. Umělé slunce se nachází vee fyzikálním ústavu v Čcheng-tu v jihozápadním S‘-čchuanu. O čem je tento vynález? Jde o revoluci v energetickém průmyslu díky novému typu fúzního reaktoru. Reaktor zvaný tokamaka obsahuje zahřátou plazmu ovlivněnou magnetickým polem.

Navíc to není jediné zařízení tohoto typu v Číně. V jiném tokamaku ve městě Che-fej byla teplota ještě vyšší, dosahovala 160 milionů stupňů Celsia, ale udržovala se pouze po dobu 20 sekund. Cílem vědců je napodobit procesy probíhající uvnitř hvězd za účelem vytvoření zdroje energie pro celý svět pomocí izotopů vodíku. Experimenty tohoto typu probíhají již několik desetiletí a jsou prováděny mimo jiné ve Francii, Rusku nebo Německu.