Ukrajinský odstřelovač překonal světový rekord ve vzdálenosti zásahu nepřátelského vojáka. Povedlo se to puškou Horizon Lord

V nedávné době byl překonán světový rekord v úspěšnosti střelby z odstřelovací pušky, když ukrajinský odstřelovač zasáhl nepřátelského vojáka ze vzdálenosti 3 800 metrů. Tento ohromující výkon byl zaznamenán díky použití pušky Horizon Lord, která se tak stala novým rekordmanem v této kategorii, jak informuje Defence Blog.

Překonání předchozího rekordu 3540 metrů, zdokumentovaného na platformě X, přineslo světu obraz o schopnostech této výjimečné zbraně. Video, pořízené na Ukrajině, ukazuje moment, kdy jeden ze tří ruských vojáků je zasažen po několikasekundovém letu kulky.

Inovativní vlastnosti pušky Horizon Lord

Pušky Horizon Lord cynikají oproti stávajícím odstřelovačským puškám hlavně díky svým vlastnostem, jako je dlouhý dostřel a plochá trajektorie střely.

Vývoj pušky Horizon Lord byl zahájen s cílem vytvořit zbraň s dlouhým dostřelem a plochou trajektorií. Výrobce se neomezoval pouze na samotnou konstrukci pušky, ale věnoval se i vývoji nových nábojů Cal 50 (12,7 x 114), které vznikly zúžením standardního náboje 14,5 x 114 mm.

Tyto náboje mají řadu výhod, jako je plochá trajektorie, větší dostřel, schopnost udržet energii během letu a menší náchylnost k větru. Výstupní rychlost střely dosahuje 1 000 m/s.

Puška Horizon’s Lord je jednoranná odstřelovací puška, která je schopna vystřelit až osm ran za minutu. Její hmotnost je přibližně 15,5 kg a délka hlavně činí 1050 mm. Celková délka zbraně s vysunutou pažbou dosahuje 1820 mm, zatímco se sklopenou pažbou se zkracuje na 1520 mm.

Zdroj: Defence Blog