Čínští vědci vynalezli sklo tvrdší než diamant

Vědci z čínské univerzity Yanshan vyvinuli nejtvrdší a nejpevnější dosud známý skleněný materiál. Podle informací zveřejněných v časopise National Science Review může snadno poškrábat krystaly diamantu.

Podle vědců má nový materiál (předběžně pojmenovaný AM-III) vynikající mechanické a elektronické vlastnosti a díky své mimořádně vysoké pevnosti a odolnosti proti oděru by mohl být použit v solárních obvodech.

Pozoruhodná tvrdost AM-III ve srovnání s krystalovou mřížkou diamantu je způsobena určitým nepořádkem na molekulární úrovni, kterého bylo v materiálu dosaženo. Vědci použili duté molekuly uhlíku zvané fullereny a poté je několik hodin zahřívali a drtili za vysokého tlaku. Trik spočívá v tom, že atomy uhlíku nesmí být uspořádány příliš uspořádaně, protože pak by sklo zesláblo a ztratilo by své polovodičové vlastnosti.

Analýza materiálu ukázala, že jeho odolnost dosáhla 113 gigapascalů (GPa), zatímco přírodní diamantový kámen dosahuje při stejných testech obvykle hodnot mezi 50 a 70 GPa. Podle vědců má AM-III řízené vlastnosti absorpce energie srovnatelné s polovodiči běžně používanými v solárních článcích, jako jsou hydrogenované amorfní křemíkové vrstvy.

Zdroj: National Science Review