NASA se podařilo zachytit zářící zbytky zaniklé hvězdy ze 17. století

Observatoř společnosti NASA IXPE, která byla spuštěna 9. prosince roku 2021, konečně poskytla svoje první fotografie. Cílem observatoře je studovat některé z nejzáhadnějších a nejextrémnějších objektů ve vesmíru.

Podle webu SciTechDaily, získala observatoř IXPE snímek z oblasti zaniklé hvězdy, která explodovala v 17. století. Zaměřeným objektem je Cassiopeia A, složená z pozůstatků této zaniklé hvězdy. Tlakové vlny z exploze smetly okolní plyn, zahřály ho na vysoké teploty a tím urychlily kmitání částic kosmického záření. Vytvořila se tím zářící mlhovina.

Sytě purpurovou barvu zachytila observatoř IXPE a modré světlo pochází ze snímku z observatoře Chandra X-Ray. Snímky se spolu překrývají. Obě observatoře zachycují objekty různými detektory a mají odlišné úhlové rozlišení a ostrost.

Klíčové měření, které vědci provádí pomocí observatoře IXPE, se nazývá polarizace, což je způsob pohledu na orientaci rentgenového světla, když cestuje vesmírem. Přístroje IXPE také měří energii, čas a polohu rentgenového záření z kosmických zdrojů na obloze.

Vědci v současné době pracují se získanými daty, aby vytvořili vůbec první rentgenovou polarizační mapu objektu. To odhalí nové stopy o tom, jak se v Cassiopeie A vyrábí rentgenové záření.

Zdroj: scitechdaily.com