Diamant vytěžený z hlubin Země obsahuje dosud nevídaný minerál

V diamantu vytěženém hluboko pod zemským povrchem objevili vědci první příklad dosud nevídaného minerálu, uvedl server Space.

Minerál, pojmenovaný davemaoit podle významného geofyzika Ho-kwang (Dave) Mao, je prvním příkladem vysokotlakého perovskitu křemičitanu vápenatého (CaSiO3) nalezeného na Zemi. Jiná forma CaSiO3, známá jako wollastonit, se běžně vyskytuje po celém světě, ale davemaoit má krystalickou strukturu, která vzniká pouze za vysokého tlaku a vysokých teplot v zemském plášti, převážně pevné vrstvě Země uvězněné mezi vnějším jádrem a zemskou kůrou.

Dlouho se předpokládalo, že davemaoit je v zemském plášti hojným a geochemicky významným minerálem. Vědci však nikdy nenašli žádný přímý důkaz jeho existence, protože se při pohybu směrem k povrchu a poklesu tlaku rozpadá na jiné minerály. Analýza diamantu z Botswany, který se vytvořil v plášti asi 660 km pod povrchem Země, však odhalila vzorek neporušeného davemaoitu, který je v něm uvězněn. Mezinárodní mineralogická asociace tak nyní potvrdila davemaoit jako nový minerál.

Vědci odhalili vzorek davemaoitu pomocí techniky známé jako synchrotronová rentgenová difrakce, která s mikroskopickou přesností zaměřuje vysokoenergetický svazek rentgenového záření na určitá místa v diamantu. Měřením úhlu a intenzity vracejícího se světla mohou vědci rozluštit, co je uvnitř. Vzorek davemaoitu uvnitř diamantu byl velký jen několik mikrometrů (miliontin metru), takže méně výkonné techniky odběru vzorků by ho přehlédly.

Zdroj: space.com