Nová smrtící hrozba z vesmíru. Supernovy mohou zahubit život na Zemi, tvrdí studie NASA

Vědci zjistili, že supernovy, jedny z nejsilnějších jevů ve vesmíru, představují kvůli intenzivnímu rentgenovému záření hrozbu pro život na planetách, jako je Země, píše web Interesting Engineering.

Supernovy patří k nejsilnějším a vizuálně nejúchvatnějším událostem ve vesmíru, které jsou schopny na krátkou dobu zastínit galaxie. Nová studie NASA však zjistila, že by mohly představovat hrozbu pro život na planetách, jako je Země.

Astronomové analyzovali data získaná z rentgenové observatoře Chandra a dalších teleskopů a dospěli k závěru, že intenzivní rentgenové záření z explodovaných hvězd může ovlivnit planety vzdálené více než 100 světelných let.

Velká dávka rentgenového záření vzniká, když výbuchová vlna supernovy pronikne do hustého plynu v okolí explodované hvězdy. Toto rentgenové záření se šíří měsíce, roky a dokonce desetiletí a může dosáhnout planet vhodných pro život, jako je Země, a vyvolat tak zánik.

Studie byla publikována v časopise Astrophysical Journal 20. dubna 2023. Tým studoval rentgenová pozorování 31 supernov a jejich následků, jak je zachytila rentgenová observatoř NASA Chandra, mise Swift a NuSTAR a sonda XMM-Newton Evropské kosmické agentury. Ukázali, že záření se může dostat až na vzdálenost 160 světelných let a cestou může proniknout k planetám ve smrtelné dávce.

Výzkum zvolil oproti většině předchozích studií nový přístup a zaměřil se na bezprostřední následky výbuchu supernovy a energetické částice, které k nám dorazí o stovky až tisíce let později.

Když na planetu pronikne záření takové intenzity, může to vážně ovlivnit chemii její atmosféry. V případě Země by to mohlo vést až k likvidaci části ozonové vrstvy, bez níž organismy, zejména ty, které jsou v základu potravního řetězce, nepřežijí.

A než si oddechnete, možná byste měli vědět, že by to mohlo vyvolat řetězovou reakci na vyšších stupních potravního řetězce, která by vedla k vymírání.

Roky působení těchto rentgenových paprsků a vliv ultrafialového záření z hostitelské hvězdy planety by způsobily vznik oxidu dusičitého, který by v atmosféře způsobil hnědou mlhu. Tým dospěl k závěru, že by mohlo dojít i k „odzelenění“ pevninských mas.

Ačkoli nedostatek potenciálních předchůdců supernov v okruhu 160 světelných let vylučuje bezprostřední ohrožení Země, k vystavení rentgenovému záření, v podobné míře, mohlo dojít již v minulosti.

Kromě toho mnoho dalších planet v Mléčné dráze, včetně těch, u nichž doufáme, že jsou obyvatelné, ještě není mimo nebezpečí.

Zdroj: Interesting Engineering; NASA; Astrophysical Journal