Na Zemi nyní žije 8 miliard lidí. Je na takový počet planeta vůbec uzpůsobena?

Lidé na celém světě žijí déle a mají méně dětí. To jsou jen některé z trendů, které popsala Organizace spojených národů ve své zprávě o světové populaci.

Podle v úterý zveřejněné zprávy se sice průměrná délka života zvýší ze 72,98 let v roce 2019 na 77,2 let v roce 2050, ale tempo růstu se bude na celém světě nadále zpomalovat.

V roce 2011 dosáhl svět 7 miliard lidí a OSN předpovídá, že 9 miliard dosáhne až za 15 let.

„Přestože je tento milník pozoruhodný, přesná velikost světové populace není tak důležitá jako dynamika toho, kde lidé žijí, pracují a stěhují se,“ říká Jack Goldstone, profesor veřejné politiky na George Mason University.

Zpomalení růstu populace se vysvětluje řadou faktorů, včetně snadněji dostupné antikoncepce a lepšího vzdělání. V některých zemích je porodnost tak nízká, že podle předpovědí OSN nebudou schopny udržet počet obyvatel.

Goldstone říká, že navzdory omezeným zdrojům a klimatickým změnám by si svět mohl poradit i s 9 nebo dokonce 10 miliardami obyvatel, pokud bude věnovat pozornost tomu, co lidé dělají, jak žijí a které konkrétní oblasti nebo skupiny rostou nejrychleji.

Zpráva také předpovídá změnu pořadí nejlidnatějších zemí. Zpráva předpovídá, že v roce 2023 bude Čína na prvním místě nejlidnatějších zemí předstižena Indií a zůstane jím až do roku 2050. Na pozici třetí nejlidnatější země ve stejném období vystřídá Spojené státy Nigérie.

Generální tajemník OSN António Guterres v článku pro USA Today varoval, že nerovnosti ve světové populaci budou i nadále představovat hrozbu pro celkovou stabilitu a dlouhověkost světové populace.

„Rozdíly způsobují zpoždění a patové situace v otázkách od jaderného odzbrojení přes terorismus až po globální zdraví. Nikdy jsem však nevsadil proti lidské vynalézavosti a nesmírně věřím v lidskou solidaritu,“ napsal Guterres.

Pokud se nepodaří zpomalit klimatické změny, bude přibývat hladomorů, říká Goldstone a dodává, že velkou prioritou by měla být pomoc zemím, které budou čelit růstu energetiky. Naproti tomu i těm, které jsou velkými spalovači již nyní, aby se dostaly na cestu čistších paliv.

„Čím dříve se nám podaří přejít na čistou a levnější budoucnost, tím lépe pro svět,“ dodává.

Zdroj: redakce; United Nations; USA Today