Více než třetina světové populace nikdy nepoužívala internet

Podle Organizace spojených národů téměř 3 miliardy lidí, tedy 37 % světové populace, nikdy nepoužívalo internet, přestože pandemie Covid-19 přivedla lidi na internet, napsal deník The Guardian.

Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) při OSN odhaduje, že 96 % z 2,9 miliardy lidí, kteří nemají přístup k internetu, žije v rozvojových zemích. Unie ITU uvedla, že odhadovaný počet lidí, kteří se připojili k internetu, vzrostl ze 4,1 miliardy v roce 2019 na 4,9 miliardy v letošním roce, částečně díky covidu. Ale i mezi těmito uživateli internetu může být mnoho stovek milionů lidí, kteří jsou online jen zřídka, používají sdílená zařízení nebo se potýkají s rychlostí připojení, která jim brání ve využívání internetu.

„Unie ITU bude pracovat na tom, aby byly vytvořeny stavební kameny pro připojení zbývajících 2,9 miliardy. Jsme odhodláni zajistit, aby nikdo nezůstal pozadu,“ uvedl generální tajemník Houlin Zhao. Počet uživatelů na celém světě vzrostl v prvním roce krize o více než 10 %, což je zdaleka největší roční nárůst za posledních deset let. Unie ITU uvedla, že vliv měla opatření, jako jsou výluky, uzavření škol a potřeba přístupu ke službám, jako je internetové bankovnictví.

Růst byl však nerovnoměrný. V chudších zemích je přístup k internetu často nedostupný. Ve 46 nejméně rozvinutých zemích nebyly téměř tři čtvrtiny lidí nikdy online. Mladší lidé, muži a obyvatelé měst používají internet častěji než starší dospělí, ženy a lidé z venkovských oblastí, přičemž rozdíl mezi pohlavími je výraznější v rozvojových zemích.

Mezinárodní telekomunikační unie dodala, že chudoba, negramotnost, omezený přístup k elektřině a nedostatek digitálních dovedností nadále představují problém pro „digitálně vyloučené“.

Zdroj: The Guardian