Miliardář plánuje vzít ponorku pro dvě osoby do hlubin Titanicu. Ponorka Triton 4000/2 Abyssal Explorer ho stála v přepočtu téměř půl miliardy korun

Investor do nemovitostí v USA jménem Larry Connor říká: „Chci lidem na celém světě ukázat, že oceán je sice nesmírně mocný, ale může být i nádherný, příjemný a skutečně měnící život, pokud na něj jdete správným způsobem.“

V červnu zahynulo pět lidí, když ponorka Titan, postavená společností OceanGate, utrpěla katastrofální implozi. Larry Connor, investor do nemovitostí v Ohiu, chce nyní po těchto úmrtích napravit obraz tohoto odvětví na veřejnosti. Spojil se s Patrickem Laheyem, jedním z nejzkušenějších provozovatelů ponorek na světě a spoluzakladatelem a šéfem společnosti Triton Submarines.

„Patrick o tom přemýšlel a navrhoval to více než deset let. Ale neměli jsme k dispozici materiály a technologie,“ řekl Connor. „Tuto ponorku byste před pěti lety postavit nemohli.“ Na cestu se vydají s lodí Triton 4000/2 Abyssal Explorer za 20 milionů dolarů, uvádí SkyNews. To je v přepočtu skoro půl miliardy korun.

Číslo 4000 odkazuje na hloubku, do které se údajně může ponořit v metrech – asi o 200 metrů níže než vrak Titaniku, který leží v hloubce 3 800 metrů.

Ti, kdo za projektem stojí, chtějí zdůraznit rozdíl mezi ponorkami klasifikovanými a neklasifikovanými. Triton a další velcí výrobci využívají služeb třetích stran – námořních klasifikačních společností, aby zajistili, že jejich plavidla jsou klasifikovaná, což znamená, že jsou bezpečná a splňují všechny předpisy.

Craig Barnett, obchodní ředitel společnosti Triton, uvedl, že firma dodala za posledních 15 let 18 ponorek a za poslední tři roky pět. Dodal také, že před tragédií OceanGate Triton pracoval na 15 různých projektech.

zdroj: SkyNews