Expedice zdokumentovala vrak Titaniku jako nikdy předtím. Na webu se objevily nové záběry v rozlišení 8K

Vysoce kvalitní záběry vraku Titaniku jej ukazují v neuvěřitelných detailech. Video v rozlišení 8K natočili zástupci společnosti OceanGate Expeditions, jak píše server Daily Mail.

Jimi organizovaná expedice Titanic 2022 trvala osm dní. Během této doby se průzkumníci ponořili do vod severního Atlantiku na palubě lodi a vrak podrobně prozkoumali pomocí podvodních vozidel, kamer s vysokým rozlišením, 3D sonaru a s podporou skupiny odborníků.

Kvalita záběrů je dostatečně dobrá, aby bylo vidět příď lodi, kotvu na levoboku, obrovský kotevní řetěz a hnědé pláště. Jak přiznává Rory Golden ze společnosti OceanGate Expeditions, překvapující bylo zejména to, že si mohl přečíst informace od výrobce kotvy.

Ke katastrofě Titaniku došlo 15. dubna 1912 v severním Atlantiku po nárazu do ledovce během první plavby ze Southamptonu do New Yorku. Nejméně 1500 cestujících zahynulo a vrak ztroskotal na mořském dně, asi 4000 metrů pod obzorem a asi 740 kilometrů od Newfoundlandu.

Bohužel nic nenasvědčuje tomu, že vrak přežije ještě mnoho let. Již nyní se stále více kazí, v neposlední řadě vlivem rzi a mořské soli a bakterií. Od jejího objevení před 37 lety se mimo jiné zřítila a zřítila se i tělocvična. I při porovnání záběrů a fotografií z roku 2021 lze na některých místech vraku pozorovat drobné změny.

Zdroj: dailymail.co.uk