Kompaktní fúzní reaktor dosáhl nového rekordu. Ionty se poprvé podařilo zahřát na 100 milionů stupňů Celsia

Ionty v kompaktním fúzním reaktoru o průměru sotva jeden metr se poprvé podařilo zahřát na 100 milionů stupňů Celsia, což je významný krok k tomu, aby se fúzní energie stala praktickou realitou.

Výzkumníci z britské společnosti Tokamak Energy Ltd., Princetonské laboratoře, Oak Ridge Národní laboratoře v USA a německého Institutu pro výzkum energetiky a klimatu dosáhli rekordu ve sférickém tokamaku (ST). Ten udržuje plazma ve víru, a to ve tvaru jablka, aby se zlepšila stabilita a praktičnost výroby energie, na rozdíl od kruhových drah, kterými putuje zahřáté palivo ve větších reaktorech, jak uvádí web Science Alert.

V tomto případě byl použit sférický tokamak nazvaný ST40. Pomineme-li strojní vybavení potřebné k jeho bezpečnému provozu, samotný reaktor má průměr pouhých 0,8 metru, což je zlomek větších tokamaků, které mohou mít průměr i několik metrů. Ve srovnání s většími fúzními reaktory jsou tato menší zařízení levnější na stavbu a potenciálně účinnější a stabilnější, což jsou výhody, pokud má být tato technologie komerčně životaschopná.

K dosažení nového teplotního rekordu vědci nasadili řadu optimalizací, včetně použití samotného ST a způsobu přípravy plazmatu z hlediska jeho ohřevu a elektronové hustoty. Dalším optimalizačním trikem, který výzkumníci použili, bylo zahřívání kladně nabitých iontů více než záporně nabitých elektronů uvnitř plazmatu. Tento postup, známý jako režim horkých iontů, pomáhá zvýšit počet reakcí a výkon tokamaku.

Ačkoli tento a podobné průlomové objevy jsou jistě vzrušující, jaderná fúze je stále ve fázi testování a je třeba překonat ještě řadu překážek, než ji bude možné považovat za praktický zdroj energie. Také v tomto případě bylo nejvyšší teploty dosaženo pouze na 150 milisekund. Výzkum byl publikován v časopise Nuclear Fusion.

Zdroj: redakce, sciencealert.com, iopscience.iop.org